Týdeník Debianu - 02. srpna 2005

Vítejte u letošního 31. vydání DWN, týdenního zpravodaje pro komunitu okolo Debianu. Geert Stappers připomenul, že dvanácté výročí vzniku projektu Debian se bude už tento měsíc. Simon Wright oznámil, že logo Debianu (spirála) je dodávána jako standardní štětec v komerčních kreslících programech.

Revize popisu balíčků. Wolfgang Borgert se zeptal, zda bylo vhodné připojovat k popisu technické a irelevantní detaily. Zatímco se obě strany náhle vzniklého sporu hádali, Lars Wirzenius upozornil, že mnoho popisů balíčků obsahuje jiné chyby a navrhl, že skupina lidí by měla popisy projít a vylepšit je. Clément Stenac ho v jeho úsilí následoval založením stránky Wiki, která dokumentuje postupy a žádá o dobrovolníky.

Služby jsou zpět! Ryan Murray oznámil, že migrace dvou důležitých strojů Debianu na HP byla úspěšně dokončena a jejich služby byly obnoveny. Všechny obdržené nabídky na hosting budou nyní hodnoceny tak, aby byl zajištěn stálejší domov pro tyto dva stroje. Služba ftp-master byla přesunuta na spohr a vývojáři mohou znovu nahrávat balíčky.

Soutěž popularity. Petter Reinholdtsen požádal uživatele o účast v soutěži popularity instalací balíčku popularity-contest a odpovědí "ano" na otázku ohledně účasti. Výsledky budou použity pro vytváření Debian CD a map používaných balíčků a architektur v distribuci. Erik Schanze navrhl, že zprávy by měly být komprimovány do formátu zip kvůli menšímu zatěžování strojů s horší konektivitou. Petter odpověděl, že zprávy zasílané přes HTTP už komprimovány jsou, na kompresi emailů se pracuje.

Projekt Debian Accessibility potřebuje pomoc. Mario Lang požádal o pomoc se správou balíčků vztahujících se k přístupnosti Debianu. Hledá někoho, kdo by spolupracoval na údržbě balíčků emacspeak a kernel-patch-speakup. Také hledá vývojáře, kteří by chtěli pomoci s některými specifickými úkoly jako jsou vývoj frameworku pro vývoj ovladačů pro softwarové hlasové syntetizéry, výzkum v projektu gnopernicus vzhledem k aplikacím založeným na Javě a OpenOffice.org a umožnění dostupnosti initrd na instalačních CD Debianu.

Nová generace init skriptů. Henrique de Moraes Holschuh oznámil nový projekt na stroji Alioth zaměřený na vývoj nových init skriptů. Všichni správci subsystému init skriptů a náhrady init jsou zváni k účasti stejně jako zástupci z odvozených distribucí, kteří se o toto téma zajímají. Tento projekt má v úmyslu pokračovat v práci, která začala během DebConf2 a přišlo na ni na DebConf5.

Celý Debian na ARM za méně než $200. Peter Korsgaard oznámil vznik howto o instalaci Debianu na Linksys NSLU2. NSLU2 je levné zařízení obsahující procesor ARM taktovaný na 266 MHz, Ethernet, USB 2.0, 8 MB flash a 32 MB SDRAM. Instalace zahrnuje specifikování "endianness" stroje a jádra používající obraz Debian installeru pro stroje LART. Připojením USB harddisku získáte pěkný server.

Oznamování emailů jako spam. Od teď je zde další možnost, jak může normální uživatel pomoci projektu Debian. Na všechny stránky archivu mailing listů bylo přidáno tlačítko k označení zprávy jako spam. Každý, kdo si bude myslet, že daná zpráva je spam, může klepnout na tlačítko, čímž oznámí spam listserveru. To pomůže vylepšit spamové filtry a vyčistí mailing listy od nežádoucích zpráv.

Dokumentace Alioth Raphaël Hertzog začal psát dokumentaci věcí na stroji Alioth, protože o ni jeho uživatelé často žádali a upozorňovali na její nedostatky. Uživatelé jsou zváni na spolupráci při tvorbě dokumentace. Navrhl jako zdroj úprav verzi z Gforge a vyzval k přispění opravami.

Problémy s ochrannou známkou Linux. Bruce Perens napsal, že projekt UserLinux se přibližuje k Linux Mark Institute a jejich licence se nezdá jako kompatibilní s Debianen. Ale Stephen Frost zauvažoval, zda-li použití Debian nespadá pod popisné použití, protože odkazuje na Linux jako na kernel. Bruncova hlavní starost se týká toho, že licence neslouží komunitě, ale pouze komerčním nárokům.

Porušení patentů. Daniel James oznámil, že XMMS obsahuje knihovnu, která implementuje patentovaný algoritmus, který vyžaduje licenci. Steve Langasek odpověděl, že Debian obsahuje tuto knihovnu, protože její patenty nejsou aktivně vynucovány.

Práva a schopnosti vývojářů Debianu. Bartosz Fenski uvažoval nad tím, zda by Debian měl rozdělit povinnosti a práva namísto vyžadování správcovství balíčku po každém registrovaném vývojáři, obzvlášť pokud chtějí pouze pracovat pouze na dokumentaci a překladech. Možná by bylo dobré přistoupit na lepší integraci lidí, kteří nebalíčkují software a nedávat jim práva na upload.

Debian na ApacheCon Europe 2005. Meike Reichle napsal zprávu o Debianu na letošní konferenci ApacheCon Europe, která se konala ve Stuttgartu, v Německu. Nejvíce návštěvníku této konference byli profesionálové, kteří už Debian znali, ale DVD se Sargem se stále hodně rozdávali.

Bezpečnostní aktualizace. Jako vždy, víte, co dělat. Pokud máte nainstalovaný některý z následujících balíčků, ujistěte se, že své systémy aktualizujete.

Nové či pozoruhodné balíčky. Následující balíčky byly nedávno přidány do Debian unstable archívu, nebo obsahují důležité aktualizace.

Opuštěné balíčky. 1 balíček byl tento týden opuštěn a potřebuje nového správce. Celkem už tedy máme 153 osiřelých balíčků. Děkujeme předchozím správcům, kteří přispívali komunitě svobodného softwaru. Podívejte se prosím na celý seznam na stránkách WNPP a pokud plánujete převzít nějaký balíček, přidejte prosím poznámku do bug reportu s předmětem začínajícím na ITA.

Chcete číst DWN i nadále? Pomozte nám, prosím, vytvářet tento zpravodaj. Stále potřebujeme více dobrovolných autorů, kteří sledují komunitu kolem Debianu a podávali by o ní zprávy. Informace o tom, jak pomoci, naleznete na stránce o přispívání. Těšíme se na vaše příspěvky na dwn@debian.org.


Pokud chcete tento souhrn zpráv dostávat týdně do vaší poštovní schránky, přihlaste se do emailové konference debian-news.

Dostupná jsou i starší vydání týdeníku.

Toto vydání Debian týdeníku vydali Christine Spang, Adeodato Simó, Sebastian Feltel and Martin 'Joey' Schulze.