10 urodziny Debiana

11. sierpnia 2003r

Szesnastego sierpnia projekt Debian będzie obchodził swoje 10 urodziny. W związku z tym wydarzeniem odbędzie się kilka imprez w różnych zakątkach globu. Projekt Debian został oficjalnie utworzony przez Iana Murdocka szesnastego października 1993 roku. W owych czasach cała idea "dystrybucji" GNU/Linux była nowa. Ian planował uczynić Debiana dystrybucją tworzoną w sposób otwarty, w duchu Linuksa i GNU. W pierwszym roku tworzenia prace nad debianem były sponsorowane przez Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF).

Debian miał być starannie i sumiennie łączony w całość, następnie w podobny sposób utrzymywany i rozwijany. Pracę rozpoczęła mała grupa zaangażowanych programistów Wolnego Oprogramowania, która stopniowo rozrosła się w dużą, dobrze zorganizowaną społeczność deweloperów i użytkowników. Aby osiągnąć i utrzymać standardy wysokiej jakości debian przyjął szczegółowe wytyczne oraz procedury dotyczące tworzenia pakietów i dostarczania oprogramowania. Wszystkie te standardy poparte są narzędziami, automatyzacją i dokumentacją rozwijanymi z uwzględnieniem kluczowych założeń Debiana - w przejrzysty i otwarty sposób.

Najistotniejsze wytyczne zawarte są w Wytycznych Debiana dotyczących Oprogramowania Wolnodostępnego (DFSG). Jest to część Umowy Społecznej - Debianowej interpretacji Wolnego Oprogramowania na, której oparta jest cała dystrybucja. Wytyczne te zostały później przyjęte jako definicja Open Source.

Ponad 1.100 ludzi jest zarejestrowanych jako deweloperzy projektu Debian i dodatkowe dwieście osób ubiega się o wstąpienie w jego szeregi. Organizacyjnie projekt Debian posiada lidera projektu, który jest wspierany przez sekretarza i kilku delegatów. Sama dystrybucja jest trzyczęściowa. Składa się z: edycji stabilnej (aktualna nazwa kodowa “woody”), dystrybucji testowej (aktualnie “sarge”) - przyszła dystrybucja stabilna, oraz z edycji niestabilnej (o nazwie “sid”) zawierającej ponad 12.000 pakietów binarnych której głównym założeniem jest ciągły rozwój.

Urodziny Debiana obchodzone są w różnych zakątkach globu, Jedna wielka impreza jest niewłaściwa dla projektu rozproszonego po całym świecie. Niektóre z imprez, to po prostu umówione wcześniej spotkania w restauracjach, inne zaś organizowane są dla większej liczby uczestników.

Poniższa lista zawiera jedynie największe urodzinowe imprezy.

Czechy
Lokalizacja: Brno
Rodzaj: Świętowanie
Rejestracja: wymagana
Finlandia
Lokalizacja: Turku
Rodzaj: Spotkanie urodzinowe
Rejestracja: wymagana
Niemcy
Lokalizacja: Wallenrod
Rodzaj: grill i impreza
Rejestracja: wymagana

Lokalizacja: Berlin
Rodzaj: Impreza na świeżym powietrzu
Informacje: BUUG

Wielka Brytania
Lokalizacja: Cambridge
Rodzaj: Impreza i grill
Informacje: Wiki

Ponadto planowane są imprezy na Alasce, w Australi, Austrii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Finlandi, Hiszpani, Holandii, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Niemczech, Meksyku, Preu, Republice Czeskiej, Słowacji, Swecji, Swajcarii, Taiwanie i w Stanach Zjednoczonych. Aby wyszukać imprezę w swoim rejonie należy przejść do strony zwierającej pełną listę imprez.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia jednej z tych konferencji, spotkania użytkowników Debiana i deweloperów, wymiany odcisków palca (fingerprint) GnuPG, dyskusji na temat Debiana i wolnego oprogramowania, jak również robienia innych rzeczy związanych z Debianem i społecznością Debiana.