Debian 10 Buster vydán

06. července 2019

Projekt Debian s potěšením oznamuje, že po 25 měsících vývoje byla vydána nová stabilní verze 10, kódovým názvem Buster. Díky spojenému úsilí týmů Debian Security a Debian Long Term Support bude tato verze podporována 5 let.

Debian 10 Buster obsahuje nejrůznější destopové aplikace a desktopová prostředí, mezi jinými například:

V tomto vydání používá GNOME jako výchozí zobrazovací server Wayland, namísto tradičního Xorg. Wayland má jednodušší a modernější návrh, což je dobré pro bezpečnost. Zobrazovací server Xorg je nicméně stále instalován a uživatelé si mohou při výběru sezení zvolit, zda použijí Wayland nebo Xorg.

Díky projektu Reproducible Builds vytváří přes 91% zdrojových balíků v Debianu 10 bitově identické binární balíky. To je důležitá vlastnost, která chrání uživatele před zákeřnými pokusy o úpravu kompilátorů a kompilovacích farem. Příští vydání Debianu budou obsahovat nástroje a metadata, pomocí kterých si mohou koncoví uživatelé ověřit původ balíků v archivu.

Pro lepší zabezpečení se nyní automaticky instaluje a používá AppArmor, což je systém pro mandatorní řízení přístupu, kterým lze omezit přístupy jednotlivých programů k různým zdrojům. Dále všechny způsoby získávání balíků pomocí APT (s výjimkou metod cdrom, gpgv a rsh) mohou volitelně využívat filtrování seccomp-BPF. APT nyní obsahuje metodu https přímo v balíku apt a není třeba ji instalovat zvlášť.

V Debianu 10 Buster je filtrování sítě založeno na frameworku nftables. Počínaje verzí 1.8.2 obsahuje binární balík iptables dvě varianty příkazového rozhraní: iptables-nft a iptables-legacy, přičemž varianta iptables-nft používá subsystém linuxového jádra nf_tables. Pro přepínání mezi oběma variantami lze použít systém alternativ.

Podpora UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), která byla poprvé představena v Debianu 7 Wheezy, byla v Debianu 10 Buster významně vylepšena. Toto vydání podporuje Secure Boot na architekturách amd64, i386 a arm64, což by mělo bezproblémově fungovat na většině počítačů, kde je toto rozšíření povoleno. To znamená, že uživatelé již nemusí podporu Secure Bootu vypínat.

Debian 10 Buster ve výchozí instalaci obsahuje balíky cups a cups-filters, které by měly zajistit vše, co je třeba pro automatický tisk bez ovladačů. Fronty pro síťový tisk a IPP tiskárny se automaticky nastaví pomocí cups-browsed a můžete tak zapomenout na použití nesvobodných ovladačů jednotlivých výrobců.

Debian 10 Buster obsahuje množství aktualizovaných softwarových balíků (přes 62% oproti předchozímu vydání), mezi kterými nechybí třeba:

S tímto bohatým výběrem softwaru a tradiční podporou širokého spektra počítačových architektur Debian opět potvrzuje svůj záměr být univerzálním operačním systémem. Je vhodný pro mnoho odlišných způsobů nasazení: od desktopů k netbookům, od vývojářských stanic ke klastrům a produkčním databázovým, webovým či datovým serverům. Aby Buster splnil vysoká očekávání, která uživatelé stabilního vydání předpokládají, byly použity dodatečné způsoby zajištění kvality jako například automatické testování instalací a aktualizací všech balíků v archivu.

Celkově je podporováno deset architektur: 64 bitové PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), 32 bitové PC / Intel IA-32 (i386), 64 bitové little-endian Motorola/IBM PowerPC (ppc64el), 64 bitové IBM S/390 (s390x), ARM (armel resp. armhf pro starší resp. novější 32 bitový hardware a arm64 pro 64 bitovou architekturu AArch64) a MIPS (32 bitové architektury mips (big-endian) a mipsel (little-endian) a 64 bitový little-endian hardware (mips64el)).

Chcete Debian vyzkoušet?

Chcete-li Debian 10 Buster vyzkoušet jednoduše bez nutnosti cokoliv instalovat, můžete využít některý z živých (live) obrazů, který zavede celý operační systém do operační paměti počítače, kde si ho můžete vyzkoušet bez obav z rozbití stávajícího systému.

Živé obrazy jsou k dispozici na architekturách amd64 a i386 ve formě obrazů pro DVD, USB paměti a zavádění ze sítě. Uživatel si může vyzkoušet různá desktopová prostředí: Cinnamon, GNOME, KDE Plasma, LXDE, MATE, Xfce a nově i LXQt. S Busterem se navrací i standardní živý obraz základního Debianu bez grafického uživatelského rozhraní.

Jestliže se vám bude nový operační systém líbit, máte možnost si ho nainstalovat na disk počítače přímo z živého obrazu. Živé obrazy obsahují jak standardní instalační systém Debianu, tak i nezávislý instalátor Calamares. Více informací naleznete v poznámkách k vydání a na stránkách Debianu v části živé obrazy.

Jestliže chcete Debian rovnou nainstalovat, můžete si vybrat z nejrůznějších instalačních médií, jako jsou Blu-ray, DVD, CD, USB paměti, nebo třeba síť. Při instalaci je možné volit z několika desktopových prostředí — Cinnamon, GNOME, KDE Plasma Desktop a Aplikace, LXDE, LXQt, MATE nebo Xfce. Navíc jsou k dispozici vícearchitekturní CD a DVD, která umožňují instalaci na různých architekturách z jediného média. Také si třeba můžete vytvořit instalační USB klíčenku (více se dozvíte v instalační příručce).

Pro cloudové uživatele Debian nabízí přímou podporu mnoha známých cloudových platforem. Oficiální obrazy s Debianem se dají jednoduše zvolit z nabídky u konkrétních poskytovatelů. Debian také poskytuje předpřipravené amd64 a arm64 obrazy pro OpenStack, které lze použít pro lokální cloud.

Debian je nyní možné instalovat v 76 jazycích, z nichž většina funguje jak v textovém, tak v grafickém rozhraní.

Obrazy instalačních médií si můžete již nyní stáhnout přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP (vizte Debian na CD). V brzké době bude Buster dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Aktualizace Debianu

Přechod na Debian 10 z předchozího vydání (Debian 9 Stretch) je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků apt. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a instalační příručku a předejít tak potenciálním problémům. V nejbližších týdnech po vydání se budou poznámky k vydání dále vylepšovat a překládat do dalších jazyků.

O Debianu

Debian je svobodný operační systém vyvíjený tisícovkami dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Vydání nové verze Debianu je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na https://www.debian.org/ nebo zašlete email na adresu <press@debian.org>.