Debian na CD

Upozornění! Tento překlad je příliš zastaralý, prohlédněte si prosím originál.

Často Kladené Otázky (FAQ)

Co vlastně je "obraz CD"?

Obraz CD je přesná reprezentace dat na CD v podobě normálního počítačového souboru, který může být mimo jiné přenášený přes Internet. Vypalovací programy používají obrazy CD k vytváření skutečných disků CD.

Na správně vypáleném CD se nesmí objevit soubor .iso když na něj přistupujete! Místo něho by jste měli vidět mnoho různých souborů a adresářů - v případě CD Debianu včetně adresáře "dists" a souboru "README.html".

Formát .iso se dá zhruba přirovnat k souboru .zip: obsahuje různé soubory a adresáře, jen ty se objeví na výsledném disku CD. Některé archivační programy vám umožní "rozbalovat" soubory .iso. Nevyužívejte však tuto vlastnost k vytváření disků CD z rozbalených souborů! Z výsledného CD nebudete moci zavést instalaci, protože formát .iso obsahuje speciální informace pro zavádění z CD, které se při rozbalení souboru ztratí. Níže se můžete podívat, jak správně vypálit obraz CD v systémech Linux, WindowsMacOS.

Na začátek stránky

Má otázka zde není zodpovězena!

Pokud zde nemůžete najít odpověď na svou otázku, můžete požádat o pomoc v některé z konferencí Debianu. Před tím, než pošlete e-mail do konference, by jste vždy měli prohledat archiv konferencí. Do konferencí se můžete přihlašovatodhlašovat se z nich. Mimochodem, k zaslání e-mailu však nemusíte být přihlášeni do konferencí - pokud nejste přihlášeni, požádejte o zaslání kopie odpovědi (CC) na váš e-mail.

Konference vztahující se k problematice instalace z CD:

Na začátek stránky

Proč mám používat program "jigdo"? Dávám přednost stahování přes obyčejné HTTP či FTP!

Dnes existuje téměř 300 zrcadel Debianu (které obsahují kompletní distribuci Debianu v souborech .deb), ale mnohem méně serverů poskytuje obrazy CD Debianu. Výsledkem je, že servery s obrazy CD jsou neustále přetížené.

Navíc, nikdo není příliš ochotný zakládat další servery s CD právě pro obrovské plýtvání kapacitou připojení takového serveru (někteří lidé restartují neúspěšné stahování, místo aby pokračovali od bodu, kde bylo spojení uzavřeno) a také proto, že normální zrcadlo je atraktivnější (umožňuje kontinuální aktualizace Debianu, nebo používání verzí "testing"/"unstable" místo verze "stable").

Jigdo se snaží z této situace vytěžit maximum stažením dat obrazů CD z jednoho ze 300 zrcadel. Mimochodem, tato zrcadla obsahují jen jednotlivé soubory .deb, ne obrazy CD, takže k vytvoření jednoho velkého obrazu CD z mnoha malých souborů .deb je potřeba jen drobná úprava.

Nebojte se vyzkoušet jigdo! Rozsáhlý proces vytváření obrazu CD je před vámi kompletně ukrytý - místo toho využijete skutečnosti, že je jedno ze 300 zrcadel Debianu k vám blíže a je rychlejší než kterýkoli ze serverů s obrazy CD.

Na začátek stránky

Který z mnoha obrazů mám stáhnout? Potřebuji všechny?

Ne. Za prvé, potřebujete stáhnout jen obrazy CD nebo DVD - oba typy obrazů obsahují stejné balíčky.

Taktéž potřebujete jen obrazy CD/DVD pro architekturu vašeho počítače. Architektura je typ hardware, který váš počítač používá. Zdaleka nejpopulárnější je architektura Intel/AMD, takže většina lidí bude chtít stáhnout obrazy pro architekturu "i386". Pokud má vaše PC 64-bitový procesor AMD nebo Intel, nejspíš budete potřebovat obrazy "amd64" (i když "i386" by fungovaly také), obrazy "ia64" nebudou fungovat.

Navíc, ve většině případů není potřeba stahovat všechny obrazy pro vaší architekturu. Balíčky jsou řazené podle popularity: první CD/DVD obsahuje instalační systém a nejpopulárnější balíčky. Druhé obsahuje méně populární, třetí ještě méně populární atd. Pokud nemáte velmi specifické potřeby, budete pravděpodobně potřebovat pouze obraz prvního DVD (nebo prvních dvou CD). (A v případě, že budete později potřebovat balíček, který není na CD/DVD, které jste stáhli, vždy jej můžete nainstalovat přímo z Internetu.)

Přečtěte si prosím následující odstavce, které vám pomohou zjistit jestli chcete/potřebujete stahovat síťová instalační CD, aktualizační CD, nebo zdrojová CD.

Na začátek stránky

Co je "netinst" CD či "síťová instalace"?

Citace stránky síťové instalace: Síťová instalace, nebo také netinst CD, je jedno CD, které vám umožňuje nainstalovat celý operační systém. Toto CD obsahuje minimální množství softwaru potřebné pro započetí instalace a stažení zbývajících balíčků z Internetu.

Pokud chcete nainstalovat Debian jen na jeden počítač, který má levné připojení k Internetu, síťová instalace bude pro vás zřejmě nejrychlejší a nejjednodušší volba: stáhnete jen balíčky, které si zvolíte k nainstalování na počítač, což šetří čas i přenesená data.

Na začátek stránky

Co je "aktualizační" (update) CD?

Aktualizační CD jsou CD, která obsahují všechny balíčky, které se změnily mezi vydáním rev0 a pozdějším vydáním revN aktuální verze stable. Například, pokud již máte úplnou sadu CD 3.0rev0, k aktualizaci sady 3.0rev0 na 3.0rev2 můžete použít CD "update-3.0rev2".

Tento typ CD je určen pro prodejce, kteří mají velké množství lisovaných CD rev0 (což je levnější než jednotlivě vypalovat CD). Objednáte-li si CD od takového prodejce, je možné že dostanete CD s mírně starší revizí spolu s aktualizačními CD na nejnovější revizi. Toto je výborný a přijatelný způsob distribuce Debianu na CD.

Samozřejmě, že tento typ CD může být užitečný i pro vás, jako koncového uživatele; místo vytváření kompletní sady CD pro každou novou revizi vydání, postačí stáhnout a vypálit jeden, nebo dva disky CD pro vaší architekturu.

Stačí si stáhnout buď aktualizační CD, nebo normální CD, nikoli oboje!

Co když, z jakéhokoli důvodu, nechcete stahovat aktualizační CD, přesto že už máte kompletní sadu CD předchozí revize? V takovém případě by jste měli uvažovat nad použitím vlastnosti jigdo "update": jigdo dokáže načíst obsah starých CD a na nová CD stáhnout jen ty soubory, které se změnily a následně vytvořit kompletní sadu nových CD. Stále k tomu bude stačit stáhnout přibližně tolik dat, jako ke stažení aktualizačního CD.

Na začátek stránky

Co jsou "zdrojová" (source) CD?

Existují dva typy obrazů, "binární" CD, která obsahují předkompilované, spustitelné programy, a "zdrojová" CD, která obsahují zdrojové kódy těchto programů. Drtivá většina lidí nepotřebuje zdrojová CD; neměli by jste je stahovat, pokud k tomu nemáte opravdu dobrý důvod.

Na začátek stránky

Kde je obraz CD s nesvobodným softwarem (non-free)?

Debian je dost přísný z pohledu softwarových licencí: Distribuujeme pouze software, který je svobodný ve smyslu Zásad svobodného softwaru Debianu. Všechen ostatní "nesvobodný" software (například software, pro který není dostupný zdrojový kód) není oficiálně podporován.

Oficiální CD mohou být volně používána, kopírována a prodávána kýmkoli a kdekoli na světě. Balíčky v kategorii "non-free" mají omezení, která tomu odporují, takže tyto balíčky se na našich oficiálních CD nenacházejí.

Občas někdo vytvoří neoficiální nesvobodná CD. Pokud na této stránce nemůžete najít žádné odkazy, zkuste se zeptat v konferenci debian-cd.

Na začátek stránky

Jsou k dispozici obrazy DVD Debianu?

Ano - Debian poskytuje obrazy DVD pro aktuální vydání stable. Navíc, pokud je nám známo, Debian je jediná distribuce Linuxu, která poskytuje ke stažení kompletní týdenní obrazy DVD! Kvůli jejich velikosti, jsou tyto obrazy distribuovány pomocí jigdo.

Na začátek stránky

Jaký je rozdíl mezi oficiálními a neoficiálními obrazy?

Oficiální obrazy jsou vytvářené členem týmu Debian CD a k ujištění se, že fungují podstoupily testy. Po té, co jsou vydány, se tyto obrazy nikdy nemění - pokud se ukáže, že nefungují správně, je vydána nová sada s novým číslem verze.

Neoficiální obrazy mohou být vytvářeny kýmkoli - členy týmu CD, jinými vývojáři Debianu, nebo třeba i pokročilými uživateli Debianu. Běžně jsou aktuálnější, ale neprošly tak náročnými testy. Některé obsahují nové vlastnosti (např. podporu instalace na novém hardwaru), nebo obsahují další softwarové balíčky, které nejsou součástí Debianu.

Na začátek stránky

Je k dispozici "živé CD" (live CD) Debianu?

Takzvané "živé CD" je CD, které obsahuje kompletní systém předinstalovaný na disku CD. Nemusíte nic instalovat na pevný disk, namísto toho zavedete systém z CD a můžete ihned začít pracovat na počítači. Všechny programy spouštíte přímo z CD.

Debian Live Project vytváří různá CD pouze s použitím nezměněných, oficiálních balíčků Debianu.

Na začátek stránky

Nedaří se zavést CD/DVD! / Ze kterého CD mám zavádět?

Zaváděcí je pouze první disk ze sady CD/DVD.

Pokud se vám nedaří zavést CD Debianu, ujistěte se nejprve, že jste jej správně vypálili na médium CD-R(W) - podívejte se prosím na vysvětlení výše. Dále zkontrolujte, zda je je BIOS nastavený, aby zaváděl z mechaniky CD/DVD.

Pokud váš systém vůbec nedokáže zavádět z CD, je také možné zavádět z diskety.

Na začátek stránky

Kde jsou obrazy pro M68K, Hurd či ostatní architektury?

Záleží na stavu podpory pro danou architekturu, obrazy CD/DVD jsou dostupné na různých místech:

Na začátek stránky

Jsou dostupné obrazy pro verzi "unstable"?

Kompletní obrazy CD nebo DVD "unstable" neexistují. Vzhledem k faktu, že se balíčky v "unstable" rychle mění, je vhodnější si "unstable" stáhnout a nainstalovat z normálního FTP zrcadla Debianu.

Pokud jste seznámeni s riziky používání verze unstable a stále si jí chcete nainstalovat, máte dvě možnosti:

Na začátek stránky

Který obraz CD/DVD obsahuje balíček XYZ?

Pro hledání, který obraz obsahuje určitý soubor, použijte možnost vyhledávání v souborech .jigdo Debianu. Vzhledem k tomu, jak jigdo funguje, soubor .jigdo obsahuje seznam všech balíčků .deb a také většiny souborů na CD/DVD. Ke zjištění, který obraz potřebujete, můžete použít vyhledávací skript.

Na začátek stránky

Mohu získat seznam všech balíčků obsažených v obrazu?

Ano, ale pouze pokud je pro daný obraz dostupný soubor .jigdo. Seznam můžete získat pomocí toho samého vyhledávacího skriptu uvedeného výše - podívejte se na stránku o jigdo.

Na začátek stránky

Software na oficiálních CD je zastaralý - proč nevydáte novou verzi?

Oficiálně vydáme verzi "stable", jen když si myslíme, že máme jistotu, že si tento název zaslouží. Což bohužel znamená, že verze stable vycházejí přibližně jednou za 1,5 roku...

Pokud potřebujete aktuálnější verzi nějakého softwaru z Debianu, můžete si nainstalovat verzi "stable" a aktualizovat (po Internetu) ty části, které chcete, z verze "testing" - je možné kombinovat software z různých vydání.

Další možností je zkusit obrazy CD verze "testing", které jsou automaticky generovány každý týden. V takovém případě se ujistěte, že jste nastavili svůj počítač, aby přijímal bezpečnostní aktualizace pro "testing" , zvláště pokud použijete "testing" na serveru. Více informací o bezpečnostní podpoře pro "testing" naleznete v často kladených otázkách o bezpečnosti (FAQ).

Na začátek stránky

Jak zjistím, že stahuji nejnovější obrazy CD?

Poznámka dole na stránce "Debian na CD" vždy zobrazuje číslo verze nejnovějšího vydání.

Jedná-li se o zrcadla, která poskytují přímé stahování pomocí HTTP/FTP, většina používá "standardní" schéma /<verze>/<architektura>/<názevobrazu>.iso, například /3.0_r1/i386/binary-i386-1.iso nebo /3.0_r1/source/source-1.iso.

Na začátek stránky

Jak mohu ověřit, že jsou stažené obrazy CD v pořádku?

Pokud používáte jigdo, kontrolní součet obrazu je po vygenerování obrazu automaticky ověřován. Při stahování pomocí HTTP nebo FTP použijte pro výpočet kontrolního součtu stažených souborů nástroj md5sum a porovnejte je se součty v souborech MD5SUMS, které jsou distribuované se soubory jigdo pro oficiální vydání. Program md5sum pro systémy Windows je dostupný v rámci sady Cygwin (nainstalujte si balíček "coreutils"), nebo možná najdete samostatné binární soubory skompilované pro MinGW.

Aby jste se ujistili, že se obrazy nejen správně stáhly, ale i že to jsou skutečně oficiální obrazy, bude třeba ověřit podpis GnuPG souborů MD5SUMS pomocí Debian GPG keyring. Distributorům CD doporučujeme, aby tak činili.

Pokud chcete v systémech Unix/Linux jednoduše zkontrolovat vícero souborů s obrazy CD, nebo vypálená CD, skript checkiso vám určitě pomůže.

Na začátek stránky

Proč je stažený obraz DVD menší než 1 GB, když by měl být větší než 4 GB?

Nástroj který používáte ke stahování obrazu nejspíš nemá podporu pro velké soubory, tj. má problémy se stahováním souborů větších než 4 GByty. Běžným projevem takovéhoto problému je, že po stažení souboru je jeho velikost zobrazená tímto nástrojem (a objem stažených dat) menší právě o 4 GB. Například má-li obraz DVD velikost 4.4 GB, bude tento nástroj zobrazovat velikost 0.4 GB.

Některé verze programu wget také trpí tímto problémem - aktualizujte na verzi wget, která toto omezení nemá, nebo použijte nástroj ke stahování pro příkazovou řádku curl: "curl -C - [URL]"

Na začátek stránky

Jak vypálím CD-R pod Linuxem/Unixem?

Použijte program cdrecord, z příkazové řádky (jako root) například takto:
nice --18 cdrecord -eject -v speed=2 dev=0,6,0 -data -pad binary-i386-1.iso

Debian má od verze etch vlastní verzi programu cdrecord. Na systémech založených na Debianu zkuste místo programu cdrecord použít wodim.

Pro Linux existuje několik grafických programů: K3B, a X-CD-Roast, jmenovitě některé. Poznámka: všechny jsou nástavbou programu cdrecord.

K3b
V menu zvolte položku Tools - CD - Burn CD Image. V dialogovém okně, které se otevře, do políčka Image to Burn vložte cestu k obrazu, zkontrolujte, zda jsou správně ostatní nastavení a potom klikněte na Start.
X-CD-Roast
Po startu programu klikněte na Setup a zvolte záložku HD settings. Zkopírujte obraz CD Debianu do jednoho z adresářů zobrazených v tabulce. (Pokud je tabulka prázdná, přidejte adresář, který chcete používat jako dočasné úložiště a klikněte na Add.) Kliknutím na OK ukončíte nastavení. Dále zvolte Create CD a potom Write Tracks. Vyberte záložku Layout tracks, zvolte řádek zobrazující název souboru obrazu a klikněte na Add, potom klikněte na Accept track layout. Nakonec klikněte na Write tracks.

Na začátek stránky

Jak vypálím CD-R pod Windows?

To by mohl být menší problém, protože mnoho programů pro Windows používá své vlastní formáty obrazů CD. K vypálení .iso obrazů budete nejspíš potřebovat použít "zvláštní" menu. Hledejte možnosti jako "ISO9660 file", "Raw ISO image" nebo "2048 bytes/sector". (Poznámka: jiné hodnoty bytes/sector jsou nepřijatelné!) Některé programy tyto možnosti neposkytují; použijte jiný vypalovací program (zeptejte se známého či kolegy). Zde je několik informací, jak vypálit obraz CD s některými specifickými produkty:

ImgBurn (Freeware)
Zde jsou obrázkové návody jak vypálit obraz na CD/DVD
CDBurnerXP Pro (Freeware)
Proces vypalování obrazu .iso je popsán v příručce k programu.
ISO Recorder (Freeware)
Tento program umí vypatovat obrazy .iso ve Windows 2003, XP a Vista.
Adaptec/Roxio Easy-CD Creator
Z menu File vyberte Create CD from image.... Potom vyberte typ souboru ".iso" a správný obraz. To otevře grafické prostředí nastavení vytváření CD, zde se ujistěte, že jsou všechny informace o vašem CD-R správné. V části Create options zvolte Create CD; u Write method zvolte Track at onceClose CD.
Nero od Ahead Software
Zakažte průvodce a z menu "File" nebo "Recorder" vyberte Burn Image. V okně s výběrem souboru zvolte All Files, pokud je potřeba. Zvolte typ souboru .iso, v dialogovém okně "this is a foreign file" klikněte na OK, v případě že se zobrazí. Ve volbách, které se otevřou, by výchozí hodnoty měly být správné: "Data Mode 1", "Block Size 2048", "Raw Data, Scrambled, and Swapped" nesmí být zvolené a Image HeaderImage Trailer ponechte 0. Klikněte na OK. Ve Write CD či Burn použijte výchozí hodnoty, např. WriteDetermine maximum speed, zaškrtněte volbu Finalize CD.
WinOnCD Power Edition od CeQuadrat
V tomto programu zvolte Track Image (ne CD Image!). Formát souboru je "2048 - Mode 1 or Mode 2 Form 1 Data only" a formát stopy "CD-Rom Mode 1".
CD Extreme od Sony
Z menu File vyberte New Job.... Potom zvolte Global-Image či Other Image. To otevře grafické prostředí nastavení vytváření CD, ve kterém zadáte cestu k obrazu .iso buď ručně, nebo pomocí browse... s použitím typu souborů "other". Z menu Edit vyberte Recoding Options, v zobrazeném dialogovém okně Disk Image Options, vyberte:
   Recording Type: Disk at Once (DAO) Closed
   Mode and Blocking: CD Mode1 (Blocking 2048)-DVD
Neodškrtávejte "Post-gap...".
Microsoft Resource Kit Tools
Resource Kit Tools pro příkazový řádek jsou poskytovány Microsoftem zdarma pro systémy Windows 2003 a XP. Obsahují dva programy pro vypalování obrazů CD a DVD, jmenují se Cdburn.exeDvdburn.exe. Použití programů je popsáno v přiloženém souboru nápovědy - v podstatě se provádí příkaz podobný tomuto: cdburn drive: iso-file.iso /speed max
cdrecord
Tento program je také dostupný pro systémy Windows 9x/NT. Pro podrobnější informace se podívejte do README.

Pokud můžete poskytnout aktuálnější informace, nebo podrobnosti pro jiné programy, dejte nám prosím vědět.

Na začátek stránky

Jak mám vypálit CD-R pod Mac OS?

Máme hlášeno, že program Toast pro Mac OS pracuje dobře se soubory .iso. Zcela jistí si můžete být přiřazením vytvářecího kódu CDr3 (či CDr4) a k typu iImg použitím např. FileTypera. Dvojklikem na soubor se potom otevře přímo v Toastu bez nutnosti přetažení nebo procházení menu File-Open.

Další možností je Disk Copy (součást Mac OS X 10.1 a vyšších): Po otevření aplikace Disk Copy (v menu /Applications/Utilities) z menu Image zvolte Burn Image... a vyberte obraz CD k vypálení. Ujistěte se, že jsou nastavení správná a klikněte na Burn.

Navíc je cdrecord tento program dostupný i pro systém Mac OS X.

Na začátek stránky

Jak si mám CD označit?

Pro označování neexistuje objektivní způsob. Avšak doporučujeme používat následující schéma, zaručující nezaměnitelnost:

Debian GNU/{Linux|Hurd|kFreeBSD} <verze>[<revize>]
Oficiální {<architektura> } {CD|DVD|BD}-<číslo>

Například:

Debian GNU/Linux 6.0.3
Oficiální i386 CD-1

Debian GNU/Linux 6.0.3
Oficiální amd64 DVD-2

Debian GNU/Linux 6.0.3
Oficiální source BD-1

Debian GNU/kFreeBSD 6.0.3
Oficiální i386 Netinst CD

Pokud máte dostatek místa, můžete na první řádek přidat "kódové označení", jako je: Debian GNU/Linux 6.0.3 "Squeeze".

Upozorňujeme, že máte právo použít označení Oficiální pouze na CD, jejichž kontrolní součet je shodný s jedním ze součtů se soubory jigdo oficiálního vydání. Jakékoli CD u kterého se neshoduje kontrolní součet (např. vaše vlastní výtvory), musí být jasně označeno jako Neoficiální, například:

Debian GNU/Linux 6.0.3
Neoficiální Nesvobodné

V případě oficiálních týdenních ukázek, by neměla být používána čísla verzi ,jako "6.0.3", aby se zabránilo záměně s vydanou verzí Debianu. Místo toho označte disk "kódovým označením", jako je "etch", nebo názvem verze, jako je "testing". Přidejte také "ukázka" a její datum:

Debian GNU/Linux "etch"
Oficiální ukázka alpha Binární-2
17. 6. 2005

Na začátek stránky

Existují nějaké potisky na CD a obaly?

Oficiální vzhled potisku CD Debianu a obalu není dán, ale několik lidí vytvořilo pěkné obrázky. Podívejte se na samostatnou stránku s  potisky.

Na začátek stránky

Jsou ještě dostupné staré obrazy CD/DVD?

Některé starší obrazy jsou dostupné v sekci archiv na cdimage.debian.org. Starší obrazy můžete chtít vyzkoušet například, pokud potřebujete podporu pro určitou (pod)architekturu, pro kterou byla podpora v novějším vydání ukončena.

Upozorňujeme, že pokud instalujete ze starších CD/DVD, ve výchozím stavu bude obsah souboru /etc/apt/sources.list odkazovat na aktuální verzi stable Debianu. To znamená, že jakákoli aktualizace z Internetu obnoví verzi na aktuální vydání stable. Aby jste tomu předešli, a měli tak stále přístup k bezpečnostním aktualizacím pro starší vydání, které je stále podporováno, měli by jste změnit obsah tohoto souboru a změnit odkazy "stable" na "oldstable".

Na začátek stránky

Jaká je nejlepší cesta instalace Debianu na několika propojených počítačích?

Chcete-li nainstalovat Debian na velký počet počítačů a udržovat všechny tyto instalace aktuální (např. bezpečnostní aktualizace), instalace z CD-ROM není ideální, stejně jako instalace pomocí Internetu, protože by se balíčky pro každý počítač stahovaly znovu. V takovém případě by jste měli vytvořit místní cache, jsou tři možnosti:

Instalace na velký počet počítačů může být záludná. Plně automatická instalace (FAI - Fully automatic installation), která je dostupná i jako balíček Debianu, vám s ní může pomoci.

Na začátek stránky

Mám místní zrcadlo Debianu a chci si vytvořit vlastní CD. Jak na to?

Kromě místního zrcadla Debianu, potřebujete také hodně místa na disku. Skripty na vytváření CD jsou v balíčku debian-cd. Nicméně, obvykle je lepší použít nejnovější kód ze SVN. (Ale i tak je dobré podívat se na závislosti tohoto, balíčku, aby jste se ujistili, že máte všechny potřebné nástroje.)

Pro stažení nejnovější verze ze SVN se ujistěte, že máte nainstalován SVN. Z prázdného adresáře zadejte následující příkaz:

svn co svn://svn.debian.org/svn/debian-cd/trunk

Měli by jste zkusit použít tyto skripty, pro řešení problémů, které se nevyhnutelně objeví :-), se podívejte do archivu konference debian-cd.

Na začátek stránky

Jak se stanu zrcadlem pro obrazy CD Debianu?

Potřebné kroky k vytvoření zrcadla obrazů CD a udržování ho aktuální jsou popsány na samostatné stránce.

Na začátek stránky

Některé obrazy chybí! Dostupné jsou pouze některé první obrazy! Kde je zbytek?

Abychom ušetřili místo na zrcadlech, neposkytujeme na nich úplnou sadu ISO obrazů pro všechny architektury. Namísto zrcadla můžete k vytvoření chybějících ISO obrazů použít nástroj jigdo.

Na začátek stránky