Debian na CD

Upozornění! Tento překlad je příliš zastaralý, prohlédněte si prosím originál.

Často Kladené Otázky (FAQ)

Co vlastně je obraz CD?

Obraz CD je přesná reprezentace dat na CD v podobě normálního počítačového souboru, který může být mimo jiné přenášený přes Internet. Vypalovací programy používají obrazy CD k vytváření skutečných disků CD.

Na správně vypáleném CD se nesmí objevit soubor .iso když na něj přistupujete! Místo něho by jste měli vidět mnoho různých souborů a adresářů - v případě CD Debianu včetně adresáře dists a souboru README.html.

Formát .iso se dá zhruba přirovnat k souboru .zip: obsahuje různé soubory a adresáře, jen ty se objeví na výsledném disku CD. Některé archivační programy vám umožní rozbalovat soubory .iso. Nevyužívejte však tuto vlastnost k vytváření disků CD z rozbalených souborů! Z výsledného CD nebudete moci zavést instalaci, protože formát .iso obsahuje speciální informace pro zavádění z CD, které se při rozbalení souboru ztratí. Níže se můžete podívat, jak správně vypálit obraz CD v systémech Linux, WindowsMac OS.

Má otázka zde není zodpovězena!

Pokud zde nemůžete najít odpověď na svou otázku, můžete požádat o pomoc v některé z konferencí Debianu. Před tím, než pošlete e-mail do konference, by jste vždy měli prohledat archiv konferencí. Do konferencí se můžete přihlašovatodhlašovat se z nich. Mimochodem, k zaslání e-mailu však nemusíte být přihlášeni do konferencí - pokud nejste přihlášeni, požádejte o zaslání kopie odpovědi (CC) na váš e-mail.

Konference vztahující se k problematice instalace z CD:

Proč mám používat program jigdo? Dávám přednost stahování přes obyčejné HTTP či FTP!

Dnes existuje téměř 300 zrcadel Debianu (které obsahují kompletní distribuci Debianu v souborech .deb), ale mnohem méně serverů poskytuje obrazy CD Debianu. Výsledkem je, že servery s obrazy CD jsou neustále přetížené.

Navíc, nikdo není příliš ochotný zakládat další servery s CD právě pro obrovské plýtvání kapacitou připojení takového serveru (někteří lidé restartují neúspěšné stahování, místo aby pokračovali od bodu, kde bylo spojení uzavřeno) a také proto, že normální zrcadlo je atraktivnější (umožňuje kontinuální aktualizace Debianu, nebo používání verzí testing/unstable místo verze stable).

Jigdo se snaží z této situace vytěžit maximum stažením dat obrazů CD z jednoho ze 300 zrcadel. Mimochodem, tato zrcadla obsahují jen jednotlivé soubory .deb, ne obrazy CD, takže k vytvoření jednoho velkého obrazu CD z mnoha malých souborů .deb je potřeba jen drobná úprava.

Nebojte se vyzkoušet jigdo! Rozsáhlý proces vytváření obrazu CD je před vámi kompletně ukrytý - místo toho využijete skutečnosti, že je jedno ze 300 zrcadel Debianu k vám blíže a je rychlejší než kterýkoli ze serverů s obrazy CD.

Který z mnoha obrazů mám stáhnout? Potřebuji všechny?

Ne. Za prvé, potřebujete stáhnout jen obrazy CD nebo DVD - oba typy obrazů obsahují stejné balíčky.

Taktéž potřebujete jen obrazy CD/DVD pro architekturu vašeho počítače. Architektura je typ hardware, který váš počítač používá. Zdaleka nejpopulárnější je architektura Intel/AMD, takže většina lidí bude chtít stáhnout obrazy pro architekturu i386. Pokud má vaše PC 64bitový procesor AMD nebo Intel, nejspíš budete potřebovat obrazy amd64 (i když i386 by fungovaly také), obrazy ia64 nebudou fungovat.

Navíc, ve většině případů není potřeba stahovat všechny obrazy pro vaší architekturu. Balíčky jsou řazené podle popularity: první CD/DVD obsahuje instalační systém a nejpopulárnější balíčky. Druhé obsahuje méně populární, třetí ještě méně populární atd. Pokud nemáte velmi specifické potřeby, budete pravděpodobně potřebovat pouze obraz prvního DVD (nebo prvních dvou CD). (A v případě, že budete později potřebovat balíček, který není na CD/DVD, které jste stáhli, vždy jej můžete nainstalovat přímo z Internetu.)

Přečtěte si prosím následující odstavce, které vám pomohou zjistit jestli chcete/potřebujete stahovat síťová instalační CD, aktualizační CD, nebo zdrojová CD.

Co je netinst CD či síťová instalace?

Citace stránky síťové instalace: Síťová instalace, nebo také netinst CD, je jedno CD, které vám umožňuje nainstalovat celý operační systém. Toto CD obsahuje minimální množství softwaru potřebné pro započetí instalace a stažení zbývajících balíčků z Internetu.

Pokud chcete nainstalovat Debian jen na jeden počítač, který má rychlé připojení k Internetu, síťová instalace bude pro vás zřejmě nejrychlejší a nejjednodušší volba: stáhnete jen balíčky, které si zvolíte k nainstalování na počítač, což šetří čas i přenesená data.

Co jsou aktualizační (update) CD/DVD?

Aktualizační CD/DVD jsou CD/DVD, která obsahují všechny balíčky, které se změnily mezi mikro verzí s číslem nula (např. 5.0.0, 6.0.0, atd.) a pozdějším vydáním aktuální verze distribuce stable. Například, pokud již máte úplnou sadu CD/DVD s Debianem 6.0.0, k aktualizaci sady Debian 6.0.0 na Debian 6.0.1 můžete použít aktualizační CD Debian Update 6.0.1.

Tento typ CD/DVD je určen pro prodejce, kteří mají velké množství lisovaných CD/DVD mikro verze s číslem nula (což je levnější než jednotlivě vypálená CD/DVD). Objednáte-li si CD/DVD od takového prodejce, je možné že dostanete CD/DVD s mírně starším vydáním spolu s aktualizačními CD/DVD na nejnovější revizi. Toto je výborný a přijatelný způsob distribuce Debianu na CD/DVD.

Samozřejmě, že tento typ CD/DVD může být užitečný i pro vás, jako koncového uživatele; místo vytváření kompletní sady CD/DVD pro každou novou revizi vydání, postačí stáhnout a vypálit aktualizační CD/DVD pro vaší architekturu.

Vezměte na vědomí, že aktualizační CD/DVD nejsou určena k zavedení instalace, obsahují pouze balíčky potřebné k aktualizaci stávající instalace. Pokud stávající instalaci nemáte, pak budete muset použít běžná instalační CD/DVD. Po zavedení nového systému lze aktualizační CD/DVD přidat příkazem apt-cdrom add.

Co když, z jakéhokoli důvodu, nechcete stahovat aktualizační CD/DVD, přesto že už máte kompletní sadu CD/DVD předchozí revize? V takovém případě by jste měli uvažovat nad použitím vlastnosti jigdo update: jigdo dokáže načíst obsah starých CD/DVD a na nová CD/DVD stáhnout jen ty soubory, které se změnily a následně vytvořit kompletní sadu nových CD. Stále k tomu bude stačit stáhnout přibližně tolik dat, jako ke stažení aktualizačního CD/DVD.

Co jsou zdrojová (source) CD?

Existují dva typy obrazů, binární CD, která obsahují předkompilované, spustitelné programy, a zdrojová CD, která obsahují zdrojové kódy těchto programů. Drtivá většina lidí nepotřebuje zdrojová CD; neměli by jste je stahovat, pokud k tomu nemáte opravdu dobrý důvod.

Kde je obraz CD s nesvobodným softwarem (non-free)?

Debian je dost přísný z pohledu softwarových licencí: Distribuujeme pouze software, který je svobodný ve smyslu Zásad svobodného softwaru Debianu. Všechen ostatní nesvobodný software (například software, pro který není dostupný zdrojový kód) není oficiálně podporován.

Oficiální CD mohou být volně používána, kopírována a prodávána kýmkoli a kdekoli na světě. Balíčky v kategorii non-free mají omezení, která tomu odporují, takže tyto balíčky se na našich oficiálních CD nenacházejí.

Občas někdo vytvoří neoficiální nesvobodná CD. Pokud na této stránce nemůžete najít žádné odkazy, zkuste se zeptat v konferenci debian-cd.

Jsou k dispozici obrazy DVD Debianu?

Ano - Debian poskytuje obrazy DVD pro aktuální vydání stable. Navíc, pokud je nám známo, Debian je jediná distribuce Linuxu, která poskytuje ke stažení kompletní týdenní obrazy DVD! Kvůli jejich velikosti, jsou tyto obrazy distribuovány pomocí jigdo.

Jaký je rozdíl mezi oficiálními a neoficiálními obrazy?

Oficiální obrazy jsou vytvářené členem týmu Debian CD a k ujištění se, že fungují podstoupily testy. Po té, co jsou vydány, se tyto obrazy nikdy nemění - pokud se ukáže, že nefungují správně, je vydána nová sada s novým číslem verze.

Neoficiální obrazy mohou být vytvářeny kýmkoli - členy týmu CD, jinými vývojáři Debianu, nebo třeba i pokročilými uživateli Debianu. Běžně jsou aktuálnější, ale neprošly tak náročnými testy. Některé obsahují nové vlastnosti (např. podporu instalace na novém hardwaru), nebo obsahují další softwarové balíčky, které nejsou součástí Debianu.

Je k dispozici živé CD (live CD) Debianu?

Ano. Takzvané živé CD, nebo přesněji živý systém, je CD, které obsahuje kompletní systém připravený na disku CD, DVD, USB klíčence, nebo jiném médiu. Nemusíte nic instalovat na pevný disk, namísto toho zavedete systém z  tohoto CD nebo jiného média a můžete ihned začít pracovat na počítači. Všechny programy se spouští přímo z  tohoto média.

Projekt Debian Live vytváří obrazy živých disků pro různé druhy systémů a médií.

Nedaří se zavést CD/DVD! / Ze kterého CD mám zavádět?

Zaváděcí je pouze první disk ze sady CD/DVD.

Pokud se vám nedaří zavést CD Debianu, ujistěte se nejprve, že jste jej správně vypálili na médium CD-R(W) - podívejte se prosím na vysvětlení výše. Dále zkontrolujte, zda je je BIOS nastavený, aby zaváděl z mechaniky CD/DVD.

Pokud váš systém vůbec nedokáže zavádět z CD, je také možné zavádět z USB klíčenky nebo ze sítě.

Kde jsou obrazy pro M68K, Hurd či ostatní architektury?

Záleží na stavu podpory pro danou architekturu, obrazy CD/DVD jsou dostupné na různých místech:

Jsou dostupné obrazy pro verzi unstable?

Kompletní obrazy CD nebo DVD unstable neexistují. Vzhledem k faktu, že se balíčky v unstable rychle mění, je vhodnější si unstable stáhnout a nainstalovat z běžného FTP zrcadla Debianu.

Pokud jste seznámeni s riziky používání verze unstable a stále si jí chcete nainstalovat, máte dvě možnosti:

Který obraz CD/DVD obsahuje balíček XYZ?

Pro hledání, který obraz obsahuje určitý soubor, použijte nástroj pro prohledávání obrazů CD. Má znalosti o všech CD a DVD Debianu vytvořených Debianem od vydání verze Woody, pokrývá všechna oficiální vydání (jak starší archivovaná vydání, tak i aktuální vydání) a aktuální sady denních a týdenních testovacích sestavení.

Mohu získat seznam všech balíčků obsažených v obrazu?

Ano. Podívejte se na cdimage.debian.org na příslušný soubor .list.gz - ten obsahuje výpis všech balíčků a zdrojových souborů obsažených v obrazu. Pro obrazy Debian Live naleznete ve stejném adresáři, jako je soubor s obrazem, podobně pojmenované soubory s příponou .packages. Stáhněte si je a vyhledejte v nich balíček s požadovaným názvem.

Software na oficiálních CD je zastaralý - proč nevydáte novou verzi?

Oficiálně vydáme verzi stable, jen když si myslíme, že máme jistotu, že si tento název zaslouží. Což bohužel znamená, že verze stable vycházejí přibližně jednou za 1,5 až 2 roky...

Pokud potřebujete aktuálnější verzi nějakého softwaru z Debianu, můžete si nainstalovat verzi stable a aktualizovat (po Internetu) ty části, které chcete, z verze testing - je možné kombinovat software z různých vydání.

Další možností je zkusit obrazy CD verze testing, které jsou automaticky generovány každý týden. V takovém případě se ujistěte, že jste nastavili svůj počítač, aby přijímal bezpečnostní aktualizace pro testing , zvláště pokud použijete testing na serveru. Více informací o bezpečnostní podpoře pro testing naleznete v často kladených otázkách o bezpečnosti (FAQ).

Pokud potřebujete novější verze jen určitých balíčků, můžete také vyzkoušet službu backports, která přebírá balíčky z verze testing a upravuje je tak, aby fungovali ve verzi stable. Tato možnost může být bezpečnější než instalace stejného balíčku přímo z verze testing.

Jak zjistím, že stahuji nejnovější obrazy CD?

Poznámka dole na stránce Debian na CD vždy zobrazuje číslo verze nejnovějšího vydání.

Jak si mohu ověřit stažené ISO obrazy a vypálená optická média?

Podrobné informace, jak ověřit kontrolní součet podpisu souborů obsahujících kontrolní součty souborů s ISO obrazy jsou dostupné na stránce ověření pravosti. Po kryptografickém ověření souborů s kontrolním součtem lze zkontrolovat, že:

Problém s ověřováním vypálených optických médií je ten, že některé typy optických médií zřejmě vrací větší počet bajtů, než se nachází v ISO obrazu. Tomuto koncovému odpadu je možné předejít s CD vypáleným v režimu TAO, postupně vypalovaným DVD-R[W], formátovaným DVD-RW, DVD+RW, BD-RE, a také USB klíčenkami. Je tedy nutné načíst přesně stejný počet sektorů dat z médií, jaký se nachází v samotném ISO obrazu; načtení jakýchkoli dalších bajtů z médií změní výsledek kontrolního součtu.

Případně je k dispozici užitečný pomocný skript zvaný check_debian_iso, který umí ověřit soubory s ISO obrazemoptická média načtením odpovídajícího počtu bytů z média, vypočtením kontrolního součtu a porovnáním se souborem s kontrolním součtem.

Proč je stažený obraz DVD menší než 1 GB, když by měl být větší než 4 GB?

Nástroj který používáte ke stahování obrazu nejspíš nemá podporu pro velké soubory, tj. má problémy se stahováním souborů větších než 4 GByty. Běžným projevem takovéhoto problému je, že po stažení souboru je jeho velikost zobrazená tímto nástrojem (a objem stažených dat) menší právě o 4 GB. Například má-li obraz DVD velikost 4.4 GB, bude tento nástroj zobrazovat velikost 0.4 GB.

Některé verze programu wget také trpí tímto problémem - aktualizujte na verzi wget, která toto omezení nemá, nebo použijte nástroj ke stahování pro příkazovou řádku curl: curl -C - [URL]

Jak vypálím ISO obraz v Linuxu/Unixu?

Poznámka: ISO obrazy s Debianem pro i386 a amd64 lze také zavést z USB klíčenky; podívejte se níže.

xorriso pro všechny typy optických médií (proveditelné i pod jiným uživatelem, než root):
xorriso -as cdrecord -v dev=/dev/sr0 -eject debian-x.y.z-arch-MEDIUM-NN.iso
Pro dosažení plné nominální rychlosti při zápisu na BD-RE (tedy bez zpomalení způsobeného interní správou poškození u jednotky), přidejte volbu stream_recording=on.

growisofs pro optická média typu DVD a BD:
growisofs -dvd-compat -Z /dev/sr0=debian-x.y.z-arch-MEDIUM-NN.iso

wodim pro optická média typu CD:
wodim -v dev=/dev/sr0 -eject -sao debian-x.y.z-arch-CD-NN.iso

Pro Linux existuje několik grafických programů: Brasero, K3BX-CD-Roast, abychom jmenovali alespoň některé. Poznámka: všechny jsou nástavbou výše uvedených nízkoúrovňových aplikací pro vypalování.

Brasero
Vyberte tlačítko Vypálit obraz. Potom klikněte na Klikněte zde pro výběr obrazu disku, procházejte a vyberte stažený soubor ISO, zkontrolujte, jestli je nastavení ve Vlastnosti správné a zvolte Vytvořit obraz.
K3b
V menu zvolte položku Tools - CD - Burn CD Image. V dialogovém okně, které se otevře, do políčka Image to Burn vložte cestu k obrazu, zkontrolujte, zda jsou správně ostatní nastavení a potom klikněte na Start.
X-CD-Roast
Po startu programu klikněte na Setup a zvolte záložku HD settings. Zkopírujte obraz CD Debianu do jednoho z adresářů zobrazených v tabulce. (Pokud je tabulka prázdná, přidejte adresář, který chcete používat jako dočasné úložiště a klikněte na Add.) Kliknutím na OK ukončíte nastavení. Dále zvolte Create CD a potom Write Tracks. Vyberte záložku Layout tracks, zvolte řádek zobrazující název souboru obrazu a klikněte na Add, potom klikněte na Accept track layout. Nakonec klikněte na Write tracks.

Jak vypálím ISO obraz ve Windows?

To by mohl být menší problém, protože mnoho programů pro Windows používá své vlastní formáty obrazů CD. K vypálení .iso obrazů budete nejspíš potřebovat použít zvláštní nabídku. Hledejte možnosti jako ISO9660 file, Raw ISO image nebo 2048 bytes/sector. (Poznámka: jiné hodnoty bytes/sector jsou nepřijatelné!) Některé programy tyto možnosti neposkytují; použijte jiný vypalovací program (zeptejte se známého či kolegy). Zde je několik informací, jak vypálit obraz CD s některými specifickými produkty:

ImgBurn (Freeware)
Zde jsou obrázkové návody jak vypálit obraz na CD/DVD
CDBurnerXP Pro (Freeware)
Proces vypalování obrazu .iso je popsán v příručce k programu.
Adaptec/Roxio Easy-CD Creator
Z menu File vyberte Create CD from image.... Potom vyberte typ souboru .iso a správný obraz. To otevře grafické prostředí nastavení vytváření CD, zde se ujistěte, že jsou všechny informace o vašem CD-R správné. V části Create options zvolte Create CD; u Write method zvolte Track at onceClose CD.
Nero od Ahead Software
Zakažte průvodce a z menu File nebo Recorder vyberte Burn Image. V okně s výběrem souboru zvolte All Files, pokud je potřeba. Zvolte typ souboru .iso, v dialogovém okně this is a foreign file klikněte na OK, v případě že se zobrazí. Ve volbách, které se otevřou, by výchozí hodnoty měly být správné: Data Mode 1, Block Size 2048, Raw Data, Scrambled, and Swapped nesmí být zvolené a Image HeaderImage Trailer ponechte 0. Klikněte na OK. Ve Write CD či Burn použijte výchozí hodnoty, např. WriteDetermine maximum speed, zaškrtněte volbu Finalize CD.
CD Extreme od Sony
Z menu File vyberte New Job.... Potom zvolte Global-Image či Other Image. To otevře grafické prostředí nastavení vytváření CD, ve kterém zadáte cestu k obrazu .iso buď ručně, nebo pomocí browse... s použitím typu souborů other. Z menu Edit vyberte Recoding Options, v zobrazeném dialogovém okně Disk Image Options, vyberte:
   Recording Type: Disk at Once (DAO) Closed
   Mode and Blocking: CD Mode1 (Blocking 2048)-DVD
Neodškrtávejte Post-gap....
Microsoft Resource Kit Tools
Resource Kit Tools pro příkazový řádek jsou poskytovány Microsoftem zdarma pro systémy Windows 2003 a XP. Obsahují dva programy pro vypalování obrazů CD a DVD, jmenují se Cdburn.exeDvdburn.exe. Použití programů je popsáno v přiloženém souboru nápovědy - v podstatě se provádí příkaz podobný tomuto: cdburn drive: iso-file.iso /speed max

Pokud můžete poskytnout aktuálnější informace, nebo podrobnosti pro jiné programy, dejte nám prosím vědět.

Jak vypálím ISO obraz v Mac OS?

Máme hlášeno, že program Toast pro Mac OS pracuje dobře se soubory .iso. Zcela jistí si můžete být přiřazením vytvářecího kódu CDr3 (či CDr4) a k typu iImg použitím např. FileTypera. Dvojklikem na soubor se potom otevře přímo v Toastu bez nutnosti přetažení nebo procházení menu File-Open.

Další možností je Disk Utility (součást Mac OS X 10.3 a vyšším): Po otevření aplikace Disk Utility (ve složce /Applications/Utilities), z nabídky Image zvolte Burn Image... a vyberte obraz CD k vypálení. Ujistěte se, že jsou nastavení správná a klikněte na Burn.

Další možností je Disk Copy (součást Mac OS X 10.1 a vyšším): Po otevření aplikace Disk Copy (ve složce /Applications/Utilities) z nabídky Image zvolte Burn Image... a vyberte obraz CD k vypálení. Ujistěte se, že jsou nastavení správná a klikněte na Burn.

Jak mám zapsat obraz CD na USB flash disk?

Některé obrazy CD s Debianem a obrazy Debian Live, především všechny obrazy i386 a amd64, jsou vytvořeny pomocí technologie isohybrid, což znamená, že je lze použít dvěma různými způsoby:

Na počítači s Linuxem jednoduše použijte ke zkopírování obrazu na USB flash disk příkaz cp:

cp <soubor> <zařízení>

Nebo můžete také použít dd:

dd if=<soubor> of=<zařízení> bs=4M; sync

kde:

K výše uvedeným způsobům pro systémy poháněné Linuxem, je navíc dostupný program win32diskimager, který umožňuje zapisovat tyto zaveditelné USB flash disky ve Windows.

Vezměte prosím na vědomí, že Debian nedoporučuje pro tuto úlohu používat unetbootin.

Jak si mám CD označit?

Pro označování neexistuje objektivní způsob. Avšak doporučujeme používat následující schéma, zaručující nezaměnitelnost:

Debian GNU/{Linux|Hurd|kFreeBSD} <verze>[<revize>]
Oficiální {<architektura> } {CD|DVD|BD}-<číslo>

Například:

Debian GNU/Linux 6.0.3
Oficiální i386 CD-1

Debian GNU/Linux 6.0.3
Oficiální amd64 DVD-2

Debian GNU/Linux 6.0.3
Oficiální zdrojové BD-1

Debian GNU/kFreeBSD 6.0.3
Oficiální i386 Netinst CD

Pokud máte dostatek místa, můžete na první řádek přidat kódové označení, jako je: Debian GNU/Linux 6.0.3 Squeeze.

Upozorňujeme, že máte právo použít označení Oficiální pouze na CD, jejichž kontrolní součet je shodný s jedním ze součtů se soubory jigdo oficiálního vydání. Jakékoli CD u kterého se neshoduje kontrolní součet (např. vaše vlastní výtvory), musí být jasně označeno jako Neoficiální, například:

Debian GNU/Linux 6.0.3
Neoficiální Nesvobodné

V případě oficiálních týdenních ukázek, by neměla být používána čísla verzi, jako 6.0.3, aby se zabránilo záměně s vydanou verzí Debianu. Místo toho označte disk kódovým označením, jako je etch, nebo názvem verze, jako je testing. Přidejte také ukázka a její datum:

Debian GNU/Linux etch
Oficiální ukázka alpha Binární-2
17. 6. 2005

Existují nějaké potisky na CD a obaly?

Oficiální vzhled potisku CD Debianu a obalu není dán, ale několik lidí vytvořilo pěkné obrázky. Podívejte se na samostatnou stránku s  potisky.

Jsou ještě dostupné staré obrazy CD/DVD?

Některé starší obrazy jsou dostupné v sekci archiv na cdimage.debian.org. Starší obrazy můžete chtít vyzkoušet například, pokud potřebujete podporu pro určitou (pod)architekturu, pro kterou byla podpora v novějším vydání ukončena.

Upozorňujeme, že pokud instalujete z opravdu starých CD/DVD (před 4.0, Etch), ve výchozím stavu bude obsah souboru /etc/apt/sources.list odkazovat na aktuální verzi stable Debianu. To znamená, že jakákoli aktualizace z Internetu obnoví verzi na aktuální vydání stable.

Jaká je nejlepší cesta instalace Debianu na několika propojených počítačích?

Chcete-li nainstalovat Debian na velký počet počítačů a udržovat všechny tyto instalace aktuální (např. bezpečnostní aktualizace), instalace z CD-ROM není ideální, stejně jako instalace pomocí Internetu, protože by se balíčky pro každý počítač stahovaly znovu. V takovém případě by jste měli vytvořit místní cache, jsou tři možnosti:

Instalace na velký počet počítačů může být záludná. Plně automatická instalace (FAI - Fully automatic installation), která je dostupná i jako balíček Debianu, vám s ní může pomoci.

Mám místní zrcadlo Debianu a chci si vytvořit vlastní CD. Jak na to?

Kromě místního zrcadla Debianu, potřebujete také hodně místa na disku. Skripty na vytváření CD jsou v balíčku debian-cd. Nicméně, obvykle je lepší použít nejnovější kód z git. (Ale i tak je dobré podívat se na závislosti tohoto, balíčku, aby jste se ujistili, že máte všechny potřebné nástroje.)

Pro stažení nejnovější verze z git se ujistěte, že máte nainstalován git. Z prázdného adresáře zadejte následující příkaz:

git clone https://salsa.debian.org/images-team/debian-cd.git

Měli by jste zkusit použít tyto skripty, pro řešení problémů, které se nevyhnutelně objeví :-), se podívejte do archivu konference debian-cd.

Jak se stanu zrcadlem pro obrazy CD s Debianem?

Potřebné kroky k vytvoření zrcadla obrazů CD a udržování ho aktuální jsou popsány na samostatné stránce.

Některé obrazy chybí! Dostupné jsou pouze některé první obrazy! Kde je zbytek?

Abychom ušetřili místo na zrcadlech, neposkytujeme na nich úplnou sadu ISO obrazů pro všechny architektury. Namísto zrcadla můžete k vytvoření chybějících ISO obrazů použít nástroj jigdo.