Debian GNU/Linux 3.0 uvolněn

19. července 2002

Projekt Debian s potěšením oznamuje vydání systému Debian GNU/Linux verze 3.0. Debian GNU/Linux je volně šiřitelný operační systém, který nyní podporuje celkem jedenáct procesorových architektur, zahrnuje desktopová prostředí KDE a GNOME, obsahuje kryptografický software, je kompatibilní s FHS v2.2 a podporuje software vyvinutý pro LSB.

Po přidání podpory architektur IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel) a S/390 (s390) nyní Debian GNU/Linux podporuje celkem jedenáct architektur. Je možno jej provozovat jak na palmtopech, tak na superpočítačích a téměř na čemkoliv mezi tím, včetně poslední generace 64 bitových strojů.

Jedná se o první verzi Debianu, která zahrnuje kryptografický software integrovaný do hlavní distribuce. Výchozí instalace zahrnuje OpenSSH a GNU Privacy Guard a silné šifrování je nyní k dispozici ve webových prohlížečích a serverech, databázích a tak dále. Pro další vydání je plánována ještě těsnější integrace kryptografického software.

Debian poprvé přichází s KDE (K Desktop Environment) verze 2.2. Desktopové prostředí GNOME je povýšeno na verzi 1.4, a samotný systém X je aktualizován na značně zdokonalenou verzi XFree86 4.1. S přídavkem několika plnohodnotných volně šiřitelných grafických webových prohlížečů jako jsou Mozilla, Galeon a Konqueror, se desktopová nabídka Debianu značně vylepšila.

Tato verze Debianu podporuje verze linuxového jádra v řadách 2.2 a 2.4. Společně s lepší podporou velkého množství nového hardware (jako například USB) a s významnými zdokonaleními v použitelnosti a stabilitě poskytuje jádro řady 2.4 podporu pro žurnálové souborové systémy ext3 a reiserfs.

V Debian GNU/Linuxu 3.0 je k dispozici přímočařejší a vyladěný instalátor, který je přeložen do mnoha jazyků. Proces instalace sad balíčků byl přepracován a je pružnější. Nástroj debconf zjednodušuje konfiguraci systému. Debian GNU/Linux může být nainstalován z CD nebo ze sítě a několika disket. Už teď je ke stažení a brzy bude k dispozici na CD-ROM od mnoha prodejců.

Upgrade z předchozích verzí Debianu je automaticky zpracován nástrojem apt (systém pro správu balíčků). Upgrade Debianu může být jako vždy proveden zcela bezbolestně, na místě, bez zbytečné odstávky systému. Detailní instrukce pro instalaci a upgrade systému Debian GNU/Linux naleznete v poznámkách k vydání.

Toto je první vydání Debianu, které je kompatibilní s verzí 2.2 standardu hierarchie souborového systému (FHS, Filesystem Hierarchy Standard). Debian GNU/Linux nyní podporuje software vyvinutý pro LSB (Linux Standard Base), ačkoliv zatím pro LSB není certifikován.

Pro současné uživatele Debianu může být zajímavé zjištění, že tato edice Debianu podporuje závislosti pro překlad pro usnadnění překladu ze zdrojových kódů a také fixaci verze balíčku ('apt pinning') pro usnadnění částečného upgrade na testing nebo unstable. Tato edice Debianu obsahuje jako alternativu pro postarší program dselect software aptitude, který umožňuje snazší výběr balíčků. Těch bylo pro Debian GNU/Linux 3.0 do distribuce přidáno asi čtyři tisíce.

O Debianu

Debian GNU/Linux je svobodný a volně šiřitelný operační systém, vyvinutý téměř tisícovkou dobrovolníků z celého světa, spolupracujících po Internetu. Mezi ostatními linuxovými distribucemi je Debian unikátní pro svoji neziskovou povahu, oddanost svobodnému software a otevřený vývojový model.

Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (DSC, Debian Social Contract) a odhodlání poskytnout nejlepší možný operační systém. Debian 3.0 je další důležitý krok v tomto směru.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na adrese https://www.debian.org/ nebo zašlete mail na adresu <press@debian.org>.