Debian 6.0 Squeeze uvolněn

06. února 2011

Projekt Debian s potěšením oznamuje, že po 24 měsících nepřetržitého vývoje byl uvolněn Debian verze 6.0, kódovým označením Squeeze. Debian je svobodný operační systém, který poprvé přichází ve dvou variantách. Společně s Debian GNU/Linuxem je vydáno i technologické představení Debian GNU/kFreeBSD.

Debian 6.0 obsahuje KDE Plasma Desktop včetně aplikací, desktopová prostředí GNOME, Xfce a LXDE a také spoustu serverových aplikací. Je kompatibilní s FHS v2.3 a podporuje software vyvinutý pro LSB 3.2.

Debian běží na nejrůznějších počítačích od palmtopů a handheldů až po superpočítače a téměř čemkoliv mezi tím. Celkově je podporováno devět architektur zahrnujících 32 bitové PC / Intel IA-32 (i386), 64 bitové PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Sun/Oracle SPARC (sparc), MIPS (mips (big-endian), mipsel (little-endian)), Intel Itanium (ia64), IBM S/390 (s390) a ARM EABI (armel).

Debian 6.0 Squeeze představuje dva nové porty uživatelského prostředí Debian/GNU na jádro z projektu FreeBSD: Debian GNU/kFreeBSD pro 32 bitová (kfreebsd-i386) a 64 bitová (kfreebsd-amd64) PC. Jedná se o úplně první porty Debianu na jiné jádro než Linux, které se staly součástí oficiálního vydání. Z pohledu běžného serverového software je podpora silnější než kdy dříve, protože kombinuje stávající vlastnosti linuxového Debianu s unikátními vlastnostmi ze světa BSD. V tomto prvním vydání jsou však oba nové porty poněkud omezeny, například zatím nejsou podporovány některé pokročilé vlastnosti desktopových prostředí.

Dalším prvenstvím je kompletně svobodné linuxové jádro, které již neobsahuje žádný problematický firmware. Ten byl oddělen do samostatných balíků a přesunut z Debianu do části non-free, která není standardně povolená. Takto mohou uživatelé Debianu používat zcela svobodný operační systém, ale v případě nutnosti se mohou rozhodnout i pro nesvobodný firmware. Potřebný nesvobodný firmware může být nahrán během instalace, dostupná jsou také speciální CD média a soubory pro instalaci z USB. Více informací naleznete na wiki stránce Debian a firmware.

Debian 6.0 dále přináší systém zavádění založený na závislostech. To jednak zrychluje start systému díky paralelnímu spouštění zaváděcích skriptů a také zvyšuje jeho robustnost důsledným sledováním závislostí mezi nimi. Různé další změny zlepšují použití na menších noteboocích, namátkou zařazení kabátku KDE Plasma Netbook.

Toto vydání obsahuje množství aktuálních softwarových balíků jako:

Debian 6.0 obsahuje na 10 000 nových balíků jako třeba prohlížeč Chromium, monitorovací řešení Icinga, rozhraní pro správu balíků Software Center, správce síťových připojení wicd, nástroje pro Linux Containers lxc nebo klastrovací framework Corosync.

S tímto širokým výběrem softwaru Debian opět potvrzuje svůj záměr být univerzálním operačním systémem. Je vhodný pro mnoho odlišných způsobů nasazení: od desktopů k netbookům, od vývojářských serverů ke klastrům a produkčním databázovým, webovým či datovým serverům. Aby Debian 6.0 splnil vysoká očekávání, která uživatelé stabilního vydání předpokládají, byly použity dodatečné způsoby zajištění kvality jako například automatické testování instalací a aktualizací všech balíků v archivu.

Počínaje Debianem 6.0 jsou specializované distribuce Custom Debian Distributions přejmenovány na Debian Pure Blends. Jejich záběr se výrazně rozšířil, když ke stávajícím pure blends Debian Edu, Debian Med a Debian Science přibyly zájmové skupiny Debian Accessibility, DebiChem, Debian EzGo, Debian GIS a Debian Multimedia. Kompletní obsah všech pure blends lze procházet online, kde mohou uživatelé také nominovat balíky pro zařazení do příštího vydání.

Debian lze instalovat z nejrůznějších médií, jako jsou Blu-ray, DVD, CD, USB paměti, nebo třeba síť. Výchozím desktopovým prostředím je GNOME a nachází se na prvním CD. Ostatní desktopová prostředí (KDE Plasma Desktop, Xfce a LXDE) mohou být instalována pomocí dvou alternativních obrazů CD. Zvolené prostředí lze vybrat z nabídky rovnou při zavádění instalačního systému. Debian 6.0 opět podporuje vícearchitekturní CD a DVD, která umožňují instalaci na více architekturách z jediného média. Značně zjednodušeno bylo vytváření instalačních USB médií, více se dozvíte v instalační příručce.

K dispozici jsou také speciální obrazy, díky kterým lze Debian GNU/Linux používat přímo, bez předchozí instalace. Tyto speciální obrazy se nazývají živé (live) obrazy a jsou dostupné pro CD, USB paměti a různé varianty zavádění ze sítě. Zatím jsou tyto obrazy dostupné pouze na architekturách amd64 a i386 a je možné je použít i pro instalaci Debian GNU/Linuxu.

Instalační proces Debian GNU/Linuxu 6.0 byl v mnoha směrech vylepšen. Kromě jiného se zjednodušil výběr jazyka a klávesnice nebo rozdělení disku při použití LVM, RAIDu nebo šifrování. Nově jsou podporovány souborové systémy ext4 a Btrfs a na architektuře kFreeBSD ZFS (Zettabyte filesystem). Instalační systém Debianu je přeložen do 70 jazyků.

Debian GNU/Linux si již nyní můžete stáhnout z Internetu přes BitTorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP; vizte Debian na CD. V brzké době bude nový Debian dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Přechod z předchozí verze Debianu 5.0 Lenny je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků apt-get a do jisté míry též programem aptitude. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a instalační příručku a předejít tak potenciálním problémům. Poznamenejme, že v nadcházejících týdnech se budou poznámky dále vylepšovat a budou dostupné ve více jazycích.

O Debianu

Debian je svobodný operační systém vyvíjený tisícovkami dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Debian 6.0 je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na https://www.debian.org/ nebo zašlete email na adresu <press@debian.org>.