Debian 6.0 Squeeze vydaný

6. februára 2011

Po 24 mesiacoch nepretržitého vývoja Projekt Debian s hrdosťou predstavuje svoju novú stabilnú verziu 6.0 (kódové označenie Squeeze). Debian 6.0 je slobodný operačný systém, ktorý prvýkrát prichádza v dvoch podobách. Spolu s Debian GNU/Linux je vydaný aj Debian GNU/kFreeBSD, ako ukážka technológie.

Debian 6.0 obsahuje Pracovné prostredie KDE Plasma a KDE Aplikácie, pracovné prostredia GNOME, Xfce a LXDE a spolu s nimi všetky typy serverových aplikácií. Je kompatibilný s FHS v2.3 a má softvér vyvinutý pre LSB verzie 3.2.

Debian beží na najrôznejších počítačoch, počnúc palmtopmi a handheldmi, končiac super-počítačmi a skoro na všetkom medzi tým. Debian GNU/Linux podporuje celkom deväť architektúr: 32-bitové PC / Intel IA-32 (i386), 64-bitové PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Sun/Oracle SPARC (sparc), MIPS (mips (big-endian) a mipsel (little-endian)), Intel Itanium (ia64), IBM S/390 (s390) a ARM EABI (armel).

Debian 6.0 Squeeze prináša ako ukážku technológie dva nové porty na jadro projektu FreeBSD pri zachovaní známeho používateľského prostredia Debian/GNU: Debian GNU/kFreeBSD pre 32-bitové PC (kfreebsd-i386) a 64-bitové PC (kfreebsd-amd64). Tieto dva porty sú prvými, ktoré boli kedy zahrnuté vo vydaní Debianu, a ktoré nie sú založené na jadre Linux. Podpora bežného serverového softvéru je silnejšia a spája existujúce vlastnosti Debianu, založenom na Linuxe, s jedinečnými vlastnosťami známymi zo sveta BSD. Avšak, v tomto vydaní sú tieto nové porty limitované: napríklad, zatiaľ nie sú podporované niektoré pokročilé vlastnosti grafických prostredí.

Ďalšou novinkou je úplne slobodné linuxové jadro, ktoré už neobsahuje problematické súbory s firmware. Tieto boli oddelené do samostatných balíkov a presunuté z archívu main do oblasti non-free nášho archívu, ktorý predvolene nie je aktivovaný. Takto majú používatelia Debianu možnosť používať úplne slobodný operačný systém, ale stále sa môžu rozhodnúť používať neslobodné súbory firmware, ak je to potrebné. Súbory firmware potrebné počas inštalácie, môžu byť nahrané pomocou inštalačného systému; k dispozícii sú aj obrazy CD a komprimované archívy na inštaláciu pomocou USB. Ďalšie informácie o súboroch firmware môžete nájsť na wiki stránke Debianu Firmware.

Okrem toho Debian 6.0 prináša zavádzanie systému založené na závislostiach, vďaka ktorému systém štartuje oveľa rýchlejšie a je oveľa robustnejší, a to vďaka paralelnému vykonávaniu spúšťacích skriptov a kontrole závislostí medzi nimi. Rôzne ďalšie zmeny robia Debian vhodnejším pre malé notebooky, napríklad zavedením rozhrania KDE Plasma Netbook.

Toto vydanie prináša veľa aktuálnych balíkov softvéru, napríklad:

Debian 6.0 obsahuje viac ako 10 000 nových balíkov, napríklad prehliadač Chromium, monitorovacie riešenie Icinga, používateľské rozhranie správcu balíkov Centrum softvéru, správcu siete wicd, linuxový virtualizačný systém lxc a klastrové riešenie Corosync.

S týmto širokým výberom balíkov Debian opäť zostáva verný svojmu cieľu byť univerzálnym operačným systémom. Je vhodný pre veľa rôznych spôsobov použitia: od osobných počítačov po netbooky; od vývojových serverov po klastrové systémy a databázové, webové alebo úložné servery. Zároveň dodatočné spôsoby zaistenia kvality ako automatická inštalácia a testovanie aktualizácie všetkých balíkov v archíve Debianu zaisťujú, že Debian 6.0 splní vysoké očakávania, ktoré používatelia kladú na stabilné vydanie Debianu. Je pevný ako skala a dôkladne otestovaný.

Počnúc od Debian 6.0, sú Prispôsobené distribúcie Debianu (Custom Debian Distributions) premenované na Čisté zmesi Debianu (Debian Pure Blends). Ich rozsah sa rozšíril, pretože Debian 6.0 pridáva Debian Accessibility, DebiChem, Debian EzGo, Debian GIS a Debian Multimedia k už existujúcim Debian Edu, Debian Med a Debian Science pure blends. Celý obsah všetkých zmesí možno prezerať, vrátane budúcich balíkov, ktoré sú žiadané používateľmi a nominované na pridanie do budúceho vydania.

Debian možno inštalovať z rôznych inštalačných médií ako disky Blu-ray, DVD, CD, USB kľúče, či zo siete. Predvoleným pracovným prostredím je GNOME a je zahrnuté na prvom CD. Ostatné pracovné prostredia — KDE Plasma a KDE Aplikácie, Xfce alebo LXDE — možno inštalovať pomocou dvoch alternatívnych obrazov CD. Žiadané pracovné prostredie možno tiež vybrať zo štartovacieho menu CD/DVD. S Debianom 6.0 sú dostupné aj multi-arch CD a DVD, ktoré podporujú inštaláciu viacerých architektúr z jedného disku. Vytváranie bootovateľného inštalačného USB média bolo tiež výrazne zjednodušené; ďalšie podrobnosti v Inštalačnej príručke.

Okrem poiužitia bežných inštalačných médií, možno Debian GNU/Linux použiť priamo, bez predchádzajúcej inštalácie. Slúžia na to špeciálne obrazy, známe ako live obrazy a sú dostupné ako obrazy CD, USB kľúčov a na zavádzanie zo siete. Tieto obrazy sú zatiaľ poskytnuté len pre architektúry amd64 a i386. Tieto live obrazy možno použiť aj na inštaláciu Debian GNU/Linux.

Inštalačný proces Debian GNU/Linux 6.0 bol rôznymi spôsobmi vylepšený, vrátane jednoduchšieho výberu nastavenia jazyka a klávesnice, vytvárania logických oblastí, RAID a šifrovaných systémov. Bola pridaná aj podpora súborových systémov ext4 a Btrfs a — na architektúre kFreeBSD — súborový systém ZFS (Zettabyte filesystem). Inštalačný systém Debian GNU/Linux je teraz dostupný v 70 jazykoch.

Inštalačné obrazy Debian možno stiahnuť priamo pomocou BitTorrent (odporúčaný spôsob), jigdo alebo HTTP; pozri Debian na CD s ďalšími podrobnosťami. Čoskoro bude dostupný na fyzických diskoch DVD, CD-ROM a Blu-ray od rôznych predajcov.

O aktualizácie na Debian GNU/Linux 6.0 z predchádzajúceho vydania, Debian GNU/Linux 5.0 (zvaný Lenny) sa postará automaticky správca balíkov apt-get pri väčšine konfigurácií, a do istej miery aj správca balíkov aptitude. Ako vždy, systémy Debian GNU/Linux možno aktualizovať bezbolestne, na mieste a bez nutného odstavenia z prevádzky, ale dôrazne odporúčame prečítať si Poznámky k vydaniu a tiež aj Inštalačnú príručku kvôli možným riešeniam a podrobným pokynom pri inštalácii a aktualizácii. Poznámky k vydaniu budú v nasledujúcich týždňoch po vydaní ďalej vylepšované a prekladané do ďalších jazykov.

O Debiane

Debian je slobodný operačný systém, vyvinutý tisíckami dobrovoľníkov z celého sveta, ktorí spolupracujú prostredníctvom internetu. Kľúčovými výhodami projektu Debian sú jeho dobrovoľnícka základňa, jeho oddanosť Spoločenskej zmluve Debianu a Slobodnému softvéru, ako aj jeho záväzok poskytovať najlepší operačný systém ako sa dá. Debian 6.0 je ďalší dôležitý krok týmto smerom.

Kontaktné informácie

Ďalšie informácie nájdete na webovej stránke Debianu na https://www.debian.org/ alebo pošlite email na <press@debian.org>.