Debian 6.0 Squeeze wydany

6. lutego 2011r

Po 24 miesiącach nieustannego rozwijania, Projekt Debian ma zaszczyt zaprezentować nową stabilną wersję 6.0 (nazwa kodowa Squeeze). Debian 6.0 to wolny system operacyjny, po raz pierwszy dostępny w dwóch odmianach. Obok Debiana GNU/Linux, pojawia się w tej wersji Debian GNU/kFreeBSD, jako technology preview.

Debian 6.0 zawiera środowiska graficzne KDE, GNOME, Xfce oraz LXDE, a także wszelkiego rodzaju aplikacje serwerowe. Jest zgodny ze standardem FHS w wersji 2.3 oraz oprogramowaniem stworzonym z myślą o LSB w wersji 3.2.

Debian działa na palmtopach i urządzeniach przenośnych, superkomputerach i niemal wszystkim pomiędzy. Debian GNU/Linux obsługuje łącznie dziewięć architektur: 32-bitowe PC / Intel IA-32 (i386), 64-bitowe PC / Intel EM64T / x86-64 amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Sun/Oracle SPARC (sparc), MIPS (mips (big-endian) i mipsel (little-endian)), Intel Itanium (ia64), IBM S/390 (s390) oraz ARM EABI (armel).

W Debianie 6.0 Squeeze pojawia się technical preview dwóch nowych adaptacji, które używają jądra projektu FreeBSD wraz z programami użytkownika znanymi z Debiana/GNU: Debiana GNU/kFreeBSD na 32-bitowe PC (kfreebsd-i386) oraz 64-bitowe PC (kfreebsd-amd64). Te porty są pierwszymi, które zostaną włączone do wydania Debiana, a które nie są oparte na jądrze Linux. Wsparcie dla typowych programów serwerowych jest solidne i łączy obecne cechy linuksowych wersji Debiana z unikalnymi cechami znanymi ze świata BSD. Jednakże w tym wydaniu nowe porty są ograniczone; dla przykładu niektóre zaawansowane funkcje używane na komputerach biurkowych nie są jeszcze obsługiwane.

Kolejną nowością jest całkowicie wolne jądro Linux, które nie zawiera już problematycznych plików z firmware. Wydzielone one zostały do osobnych pakietów i przeniesione z archiwum main Debiana do sekcji non-free, która domyślnie nie jest włączona. W ten sposób użytkownicy Debiana otrzymali możliwość uruchomienia całkowicie wolnego systemu operacyjnego, jednak nadal mogą zdecydować się na używanie niewolnego firmware jeśli go potrzebują. Firmware niezbędny na etapie instalacji może zostać załadowany przez instalator; dostępne są również specjalne obrazy CD oraz archiwa dla instalatorów na USB. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie wiki poświęconej firmware w Debianie.

Ponadto Debian 6.0 wprowadza model uruchamiania systemu oparty na zależnościach, który czyni rozruch szybszym i solidniejszym dzięki równoległemu wykonywaniu skryptów startowych i właściwemu śledzeniu ich wzajemnych zależności. Szereg innych zmian sprawia, że Debian lepiej nadaje się dla niewielkich notebooków — jedną z nich jest dodanie powłoki KDE Plasma Netbook.

W niniejszym wydaniu znalazły się zaktualizowane wersje licznych pakietów, m.in.:

Debian 6.0 zawiera ponad 10 000 nowych pakietów, takich jak przeglądarka Chromium, pakiet programów do monitorowania Icinga, interfejs do zarządzania pakietami Centrum Oprogramowania, menedżer sieci wicd, narzędzia do wirtualizacji lxc oraz oprogramowanie do klastrów Corosync.

Z tak szerokim wyborem pakietów Debian po raz kolejny pozostaje w zgodzie ze swoim celem: być uniwersalnym systemem operacyjnym. Nadaje się do wielu różnorakich zadań: od systemów biurkowych, po netbooki; od serwerów roboczych, po systemy klastrowe; również dla baz danych, WWW lub serwerów plików. Jednocześnie dodatkowa kontrola jakości automatycznej instalacji oraz testy aktualizacji dla wszystkich pakietów w archiwum Debiana zapewniają, że Debian 6.0 zaspokoi wysokie oczekiwania jakie użytkownicy pokładają w stabilnym wydaniu Debiana. Jest ono solidne jak skała oraz drobiazgowo przetestowane.

Poczynając od Debiana 6.0, wyspecjalizowane odmiany Custom Debian Distributions zmieniają nazwę na Debian Pure Blends. Ich liczba zwiększyła się — w Debianie 6.0 pojawiają się Debian Accessibility, DebiChem, Debian EzGo, Debian GIS oraz Debian Multimedia obok już istniejących Debiana Edu, Debiana Med i Debiana Science. Listy pakietów znajdujących się we wszystkich odmianach można przeglądać, dostępne są również potencjalne pakiety, które użytkownicy mogą zaproponować do kolejnego ich wydania.

Debian może zostać zainstalowany z różnych nośników, takich jak płyty Blu-ray, DVD, CD i pamięci USB, a także przez sieć. Domyślnym środowiskiem graficznym jest GNOME, które znajduje się na pierwszej płycie CD. Inne środowiska — KDE SC, Xfce oraz LXDE — mogą zostać zainstalowane z dwóch alternatywnych obrazów. Pożądane środowisko graficzne można wybrać w menu podczas uruchamiania CD/DVD. Ponownie dostępne są płyty CD i DVD multi-arch, które pozwalają na instalację różnych architektur z pojedynczej płyty. Tworzenie nośników instalacyjnych na USB również zostało znacznie uproszczone; więcej szczegółów można znaleźć w Podręczniku instalacyjnym.

Ponadto Debian GNU/Linux może być używany od razu, bez uprzedniej instalacji. Dostępne są specjalne obrazy live dla CD, nośników USB oraz do uruchomienia przez sieć. W chwili wydania dostępne są tylko dla architektur amd64 oraz i386. Z obrazów live można również zainstalować Debiana GNU/Linux.

Proces instalacji Debiana GNU/Linux 6.0 został usprawniony na kilka sposobów, m.in. uproszczono wybór języka i ustawień klawiatury oraz partycjonowanie LVM, RAID i szyfrowanych systemów. Dodano obsługę systemów plików ext4 oraz Btrfs, a także — na architekturze kFreeBSD — systemu plików Zettabyte (ZFS). Instalator Debiana GNU/Linux dostępny jest w 70 językach.

Obrazy instalacyjne Debiana można pobrać poprzez BitTorrent (zalecana metoda), jigdo lub HTTP; więcej informacji na stronie Debian na CD-ROM-ach. Wkrótce będzie też dostępny na fizycznych nośnikach DVD, CD oraz Blu-ray u licznych sprzedawców.

Aktualizacje do Debiana GNU/Linux 6.0 z poprzedniego wydania, Debiana GNU/Linux 5.0 (nazwa kodowa Lenny), są w większości przypadków automatycznie obsługiwane przez menedżer pakietów apt-get oraz, do pewnego stopnia, również przez aptitude. Jak zawsze Debian GNU/Linux może zostać zaktualizowany bezboleśnie, bezpośrednio, bez wymuszonego przestoju, jednak stanowczo zaleca się przeczytanie Uwag do wydania oraz Podręcznika instalacji, gdzie opisano możliwe problemy oraz zawarto szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji oraz aktualizacji. Uwagi do wydania będą udoskonalane oraz tłumaczone na dodatkowe języki po wydaniu.

O Debianie

Debian jest wolnym systemem operacyjnym, rozwijanym przez tysiące ochotników z całego świata, którzy współpracują za pośrednictwem Internetu. Kluczowymi atutami projektu Debian są jego wolontariacki charakter, oddanie Umowie Społecznej Debiana oraz ruchowi Wolnego Oprogramowania i zaangażowanie w dostarczenie możliwie najlepszego systemu operacyjnego. Debian 6.0 jest kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku.

Kontakt

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.debian.org/ lub pod adresem e-mail <press@debian.org> (w języku angielskim).