Debian 8 Jessie uvolněn

25. dubna 2015

Projekt Debian s potěšením oznamuje, že po téměř 24 měsících nepřetržitého vývoje byla vydána nová stabilní verze 8, kódovým názvem Jessie. Díky spojenému úsilí týmů Debian Security a Debian Long Term Support bude tato verze podporována 5 let.

Jessie přináší nový výchozí init systém systemd, který nabízí mnoho zajímavých vlastností, jako rychlejší start systému, použití cgroups pro jednotlivé služby a možnost jejich izolace. Předchozí init systém sysvinit je v Jessie stále k dispozici.

Jessie také významně rozšiřuje podporu pro UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), která byla představena v minulém vydání. Patří sem obezličky pro mnoho známých chyb ve firmwarech, podpora pro UEFI na 32 bitových systémech a podpora 64 bitových jader na 32 bitových UEFI firmwarech (poslední zmíněné funguje pouze na vícearchitekturních instalačních médiích pro amd64/i386).

Od posledního vydání zapracovali vývojáři projektu Debian i na vylepšení podpůrných služeb. Jednou z nich je zdrojový kód všech balíků Debianu dostupný z webového prohlížeče na adrese sources.debian.net. S více než 20 000 zdrojovými balíky může být obtížné najít ten správný soubor, a proto jsme rádi, že můžeme nabídnout Debian Code Search, dostupný z codesearch.debian.net. Obě služby doplňuje kompletně přepsaný a rychlejší systém sledování balíků.

Toto vydání obsahuje množství aktuálních softwarových balíků jako:

S tímto bohatým výběrem softwaru a tradiční podporou širokého spektra počítačových architektur Debian opět potvrzuje svůj záměr být univerzálním operačním systémem. Je vhodný pro mnoho odlišných způsobů nasazení: od desktopů k netbookům, od vývojářských serverů ke klastrům a produkčním databázovým, webovým či datovým serverům. Aby Jessie splnila vysoká očekávání, která uživatelé stabilního vydání předpokládají, byly použity dodatečné způsoby zajištění kvality jako například automatické testování instalací a aktualizací všech balíků v archivu.

Celkově je podporováno deset architektur: 32 bitové PC / Intel IA-32 (i386), 64 bitové PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc pro starší hardware a ppc64el pro novější 64 bitové systémy (little endian)), MIPS (mips (big-endian) a mipsel (little-endian)), IBM S/390 (64 bitové s390x) a ARM (armel resp. armhf pro starší resp. novější 32 bitový hardware a arm64 pro novou 64 bitovou architekturu AArch64).

Chcete Debian vyzkoušet?

Chcete-li Debian 8 Jessie vyzkoušet jednoduše bez nutnosti cokoliv instalovat, můžete využít speciální obrazy. Tyto speciální obrazy se nazývají živé (live) a jsou dostupné pro CD, USB paměti a různé varianty zavádění ze sítě. Zatím jsou tyto obrazy dostupné pouze na architekturách amd64 a i386 a je možné je použít i pro samotnou instalaci Debianu. Více informací naleznete na domovské stránce Debian Live.

Jestliže chcete Debian rovnou nainstalovat, můžete si vybrat z nejrůznějších instalačních médií, jako jsou Blu-ray, DVD, CD, USB paměti, nebo třeba síť. Při instalaci je možné volit z několika desktopových prostředí — GNOME, KDE Plasma Desktop a Aplikace, Xfce nebo LXDE. Zvolené prostředí lze vybrat z nabídky přímo při zavádění instalačního systému z CD/DVD. Debian navíc podporuje vícearchitekturní CD a DVD, která umožňují instalaci na různých architekturách z jediného média. Také si třeba můžete vytvořit instalační USB média (více se dozvíte v instalační příručce). Pro cloudové uživatele Debian nabízí předpřipravené obrazy pro OpenStack.

Obrazy instalačních médií si můžete již nyní stáhnout z Internetu přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP (vizte Debian na CD). V brzké době bude Jessie dostupná i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Aktualizace Debianu

Přechod na Debian 8 z předchozího vydání (Debian 7 Wheezy) je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků apt-get. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a instalační příručku a předejít tak potenciálním problémům. Poznamenejme, že v nadcházejících týdnech se budou poznámky k vydání dále vylepšovat a překládat do dalších jazyků.

O Debianu

Debian je svobodný operační systém vyvíjený tisícovkami dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Debian 8 je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na https://www.debian.org/ nebo zašlete email na adresu <press@debian.org>.