Debian 8 Jessie wydany

25. kwietnia 2015r

Po 24 miesiącach stałego rozwoju, Projekt Debian z dumą przedstawia nowe stabilne wydanie oznaczone numerem 8 (o nazwie kodowej Jessie), które będzie wspierane przez najbliższe 5 lat, dzięki wspólnej pracy Zespołu ds. Bezpieczeństwa oraz Zespołu ds. Długiego Wsparcia.

Jessie wydana została z nowym domyślnym systemem init — systemd. Zawiera on wiele interesujących cech, takich jak skrócony czas uruchamiania, obsługa cgroups dla usług, możliwość wyizolowania części usług. System init sysvinit wciąż jest dostępny w Jessie.

Obsługa UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) wprowadzona w Wheezy również została znacząco ulepszona w Jessie. Między innymi dodano obejścia wielu znanych błędów firmware'u, obsługę UEFI dla 32-bitowych systemów oraz 64-bitowych jąder z 32-bitowym firmware'em UEFI (to ostatnie jedynie na obrazie instalacyjnym multi-arch dla amd64/i386).

Od poprzedniego wydania członkowie Projektu Debian pracowali także nad pewnymi nie związanymi z wydaniem kwestiami. Jedną z nich jest przeglądarka kodu źródłowego Debiana obecnie dostępna na sources.debian.net. Oczywiście przy ponad 20 000 pakietów źródłowych może być dość trudno odnaleźć pożądany fragment. Dlatego z radością prezentujemy Debianową Wyszukiwarkę Kodu, dostępną na codesearch.debian.net. Oba serwisy uzupełnia przepisany do zera i szybszy system śledzenia pakietów

To wydanie zawiera liczne aktualizacje pakietów oprogramowania, takich jak:

Z tak szerokim wyborem pakietów oraz zwyczajowym dla siebie szerokim wsparciem dla architektur sprzętowych, Debian po raz kolejny pozostaje wierny swojemu założeniu uniwersalnego systemu operacyjnego. Nadaje się do różnorakich zadań: od systemów biurkowych po netbooki; od serwerów rozwojowych po systemy klastrowe; a także dla serwerów baz danych, WWW i plików. Jednocześnie dodatkowa kontrola jakości — jak na przykład automatyczna instalacja oraz testy aktualizacji dla wszystkich pakietów w archiwum Debiana — zapewnia, że Jessie zaspokoi wysokie oczekiwania jakie użytkownicy pokładają w stabilnym wydaniu Debiana.

Łącznie obsługiwane jest dziesięć architektur sprzętowych: 32-bitowe PC / Intel IA-32 (i386), 64-bitowe PC / Intel EM64T / x86-64(amd64), Motorola/IBM PowerPC (powerpc dla starszego sprzętu oraz ppc64el dla nowego 64-bitowego (little-endian)), MIPS (mips (big-endian) i mipsel (little-endian)), IBM S/390 (64-bitowe s390x) oraz ARM — armel i armhf dla starych i nowych 32-bitowych układów, a także arm64 dla nowej 64-bitowej architektury AArch64.

Chcesz wypróbować?

Jeśli jedynie chcesz zobaczyć jak działa Debian 8 Jessie bez instalowania na dysku, możesz skorzystać ze specjalnego obrazu, znanego jako live, dostępnego na płytach CD, kluczach USB oraz do uruchomienia przez sieć. Początkowo obrazy dostępne są tylko dla architektur amd64 i i386. Obrazów live można również użyć do instalacji Debiana. Więcej informacji znaleźć można na stronie Debiana Live.

Jeśli jednak chcesz od razu zainstalować system, do wyboru masz różne nośniki, takie jak płyty Blu-ray, DVD i CD oraz obrazy dla pamięci USB i do uruchomienia przez sieć. Kilka środowisk graficznych — GNOME, KDE, Xfce i LXDE — może zostać zainstalowanych z obrazów CD; pożądane środowisko można wybrać w menu podczas uruchamiania płyt CD/DVD. Dodatkowo dostępne są kilkuarchitekturowe obrazy CD i DVD, które pozwalają na instalację różnych architektur z pojedynczej płyty. Można też utworzyć instalacyjny klucz USB (szczegóły w Podręczniku instalacyjnym). Dla użytkowników chmur Debian oferuje także gotowe obrazy OpenStack.

Obrazy instalacyjne można pobrać już teraz przez bittorrent (metoda zalecana), jigdo lub HTTP (więcej informacji na stronie Debian na CD-ROM-ach). Jessie wkrótce będzie również dostępna na fizycznych płytach DVD, CD-ROM i Blu-ray u licznych dostawców.

Aktualizowanie Debiana

Aktualizacje do Debiana 8 z poprzedniego wydania, Debian 7 (o nazwie kodowej Wheezy), są w większości przypadków automatycznie obsługiwane przez menedżer pakietów apt-get. Jak zawsze Debian może zostać zaktualizowany bezpośrednio, bez wymuszonego przestoju i bez przykrych skutków ubocznych, jednak stanowczo zaleca się przeczytanie Uwag do wydania oraz Podręcznika instalacji, gdzie wskazano możliwe problemy oraz opisano szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji oraz aktualizacji. Uwagi do wydania będą wciąż udoskonalane oraz tłumaczone na kolejne języki.

O Debianie

Debian jest wolnym systemem operacyjnym, rozwijanym przez tysiące ochotników z całego świata, którzy współpracują za pośrednictwem Internetu. Kluczowymi atutami projektu Debian są jego wolontariacki charakter, oddanie Umowie Społecznej Debiana oraz ruchowi Wolnego Oprogramowania i zaangażowanie w dostarczenie możliwie najlepszego systemu operacyjnego. Debian 8 jest kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku.

Kontakt

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.debian.org/ lub pod adresem e-mail <press@debian.org> (w języku angielskim).