Debian 8 Jessie yayımlandı

25 Nisan 2015

Debian projesi; yaklaşık 24 ay durmaksızın geliştirilmesinin ardından, Debian Güvenlik takımı ve Debian Uzun Süreli Destek takımının birleşik çalışmasıyla 5 sene desteklenecek olan yeni kararlı sürüm Debian 8'i (kod adı Jessie) gururla sunar.

Jessie yeni bir öntanımlı başlangıç sistemi; systemd ile birlikte gelmektedir. systemd: daha kısa açılış süresi, servisler için kontrol grupları, servisleri izole etme imkânı gibi birçok ilginç özellik sağlamaktadır. sysvinit başlangıç sistemi Jessie içerisinde hâlâ yer almaktadır.

Wheezy ile dahil edilen UEFI desteği, Jessie'de büyük ölcüde geliştirildi. Bu geliştirme süreci; (amd64/i386 çoklu-mimari kurulum kalıplarında yer alan) 32-bit UEFI sistemlerde çalışan 64-bit çekirdekler için, 32-bit sistemlerde UEFI desteği ve birçok bilinen firmware hatasının giderilmesini kapsıyor.

Ayrıca Debian projesi üyeleri, bir önceki kararlı sürümün yayımlanmasından bu yana destek servislerimizde birçok iyileştirme yaptı. Bunlardan biri şu anda sources.debian.net adresinde yayımda olan, Debian ile gelen yazılımların tamamının kaynak kodlarını görüntüleme aracı. Elbette 20.000'i aşkın kaynak paketin arasından aradığınız dosyayı bulabilmek ürkütücü olabilir. Bu nedenle codesearch.debian.net adresinde yayımda olan Debian Kod Arama servisini de gururla sunuyoruz. Bu iki servisi, tekrar baştan yazılan ve daha esnek paket takip sistemi ile tamamlıyoruz.

Bu sürüm sayısız yazılım güncellemesi içeriyor, bunlardan bazıları:

Sunulan bu kadar geniş paket seçeneği ve gelenekselleşmiş geniş mimari desteğiyle Debian, bir kez daha hedefinde kalmış ve evrensel işletim sistemi olmayı sürdürmüştür. Masaüstü sistemlerinden netbooklara, geliştirme sunucularından küme sistemlerine ve veritabanı, web veya depolama sunucularına kadar birçok alanda kullanılmaya uygundur. Aynı zamanda Debian'ın arşivinde yer alan her bir paket için otomatik yükleme ve yükseltme testleri gibi ilave kalite güven çabaları ile Jessie, kullanıcıların kararlı bir Debian dağıtımına olan yüksek beklentilerini karşılamaktadır.

Toplamlamda on mimari desteklemektedir: 32-bit PC / Intel IA-32 (i386), 64-bit PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), Motorola/IBM PowerPC (eski donanımlar için powerpc ve yeni 64-bit (little-endian) donanımlar için ppc64el), MIPS (mips (big-endian) ve mipsel (little-endian)) IBM S/390 (64-bit s390x), eski ve yeni 32-bit ARM sistemler için armel, ve yeni 64-bit sistemler ve AArch64 mimarisi için arm64.

Denemek ister misiniz?

Eğer yalnızca Debian 8 Jessie denemek istiyorsanız CD, USB ortamları ve ağdan kurulum için bulunan ve canlı kalıp olarak da bilinen özel kalıpları kullanabilirsiniz. Kalıplar ilk aşamada amd64 ve i386 mimarileri için sunulmuştur. Bu canlı kalıpları Debian GNU/Linux kurmak için de kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi Debian Canlı anasayfasında bulabilirsiniz.

Eğer bunun yerine doğrudan kurulum yapmak isterseniz, Blu-ray diskleri, DVD'ler, CD'ler ve USB bellekler veya ağ üzerinden kurulum yapabilirsiniz. — GNOME, KDE Plasma Masaüstü ve Uygulamaları, Xfce ve LXDE — gibi bir kaç masaüstü ortamını CD/DVD'lerin önyükleme menüsünden seçerek CD kalıpları yardımıyla kurulabilirsiniz. Ek olarak tek bir diskten fazla mimariye kurulum yapmayı sağlayan çoklu mimari CD ve DVD'leri mevcuttur veya her zaman kendi USB kurulum ortamı oluşturabilirsiniz (daha fazla bilgi için Kurulum Kılavuzu'na bakınız). Ayrıca Debian, bulut kullanıcıları için kullanıma hazır ön-yüklenmiş OpenStack kalıpları sunmaktadır.

Debian kurulum kalıpları artık şu yöntemler yardımıyla indirilebilir: bittorrent (önerilen yöntem), jigdo veya HTTP; ayrıntılı bilgi için Debian CD'leri sayfasına bakınız. Jessie çok yakında CD tedarikçilerinde de fiziksel DVD, CD-ROM ve Blu-ray diskleri olarak da bulunabilecektir.

Debian'ı Yükseltmek

Daha önceki sürüm olan Debian 7'den (kod adı Wheezy) Debian GNU/Linux 8'e yükseltme, çoğu yapılandırma için apt-get paket yönetim sistemiyle otomatik olarak yapılmaktadır. Her zamanki gibi Debian GNU/Linux sistemleri; ağrısız, yerinde ve herhangi bir kesinti yaratmadan yükseltilebilmesine rağmen; dağıtım notlarını ve kurulum kılavuzunu okumanız, olası sorunlar ve ayrıntılı yükleme ve yükseltme talimatları için şiddetle önerilir. Dağıtım notları, dağıtımı izleyen haftalarada iyileştirilecek ve diğer dillere çevrilecektir.

Debian Hakkında

Debian, dünyanın dört bir yanından İnternet aracılığıyla işbirliği yapan binlerce gönüllü tarafından geliştirilmiş özgür bir işletim sistemidir. Debian projesinin gücü; gönüllü topluluğu, Debian Sosyal Sözleşmesi ve Özgür Yazılıma olan adanmışlığı ve olası en iyi işletim sistemini ortaya çıkarmak için olan kararlılığında yatar. Debian 8 bu yolda atılmış önemli bir adımdır.

İletişim Bilgileri

Daha fazla bilgi için https://www.debian.org/ adresinde yer alan sayfaları ziyaret ediniz veya <press@debian.org> adresine e-posta gönderiniz.