Debian 9 Stretch uvolněn

17. června 2017

Projekt Debian s potěšením oznamuje, že po 26 měsících vývoje byla vydána nová stabilní verze 9, kódovým názvem Stretch. Díky spojenému úsilí týmů Debian Security a Debian Long Term Support bude tato verze podporována 5 let.

Debian 9 je věnován zakladateli projektu Ianu Murdockovi, který nás opustil 28. prosince 2015.

Výchozí variantou MySQL ve Stretchi se stala MariaDB. Náhrada balíků MySQL 5.5 nebo 5.6 za MariaDB 10.1 proběhne při aktualizaci automaticky.

S vydáním Stretche se do Debianu vrací Firefox a Thunderbird a nahrazují tak jejich přejmenované verze Iceweasel a Icedove, které byly součástí archivu více než 10 let.

Díky projektu Reproducible Builds vytváří přes 90% zdrojových balíků v Debianu 9 bitově identické binární balíky. To je důležitá vlastnost, která chrání uživatele před zákeřnými pokusy o úpravu kompilátorů a kompilovacích farem. Příští vydání Debianu budou obsahovat nástroje a metadata, pomocí kterých si mohou koncoví uživatelé ověřit původ balíků v archivu.

Správcové a uživatelé v bezpečnostně citlivých prostředích mohou být klidnější s vědomím, že zobrazovací systém X již pro svůj běh nevyžaduje oprávnění uživatele root.

Stretch je prvním vydáním Debianu, které v balíku gnupg obsahuje moderní větev GnuPG. S tím přichází podpora šifrování nad eliptickými křivkami, lepší výchozí hodnoty, modulárnější architektura a lepší podpora čipových karet. Pro uživatele, kteří ji potřebují, nadále poskytujeme klasickou větev GnuPG v balíku gnupg1.

S Debianem 9 Stretch je jednodušší získat ladicí balíky. Stačí do zdrojů pro APT přidat nový repositář dbg-sym, což automaticky poskytne ladicí symboly pro mnoho balíků.

Stretch dále významně rozšiřuje podporu pro UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), která byla poprvé představena v předminulém vydání Wheezy a podporuje instalaci 64 bitových jader na 32 bitových UEFI firmwarech. Zavádění přes UEFI se nyní nově dostalo i do živých obrazů Debian Live.

Toto vydání obsahuje množství aktuálních softwarových balíků jako:

S tímto bohatým výběrem softwaru a tradiční podporou širokého spektra počítačových architektur Debian opět potvrzuje svůj záměr být univerzálním operačním systémem. Je vhodný pro mnoho odlišných způsobů nasazení: od desktopů k netbookům, od vývojářských serverů ke klastrům a produkčním databázovým, webovým či datovým serverům. Aby Stretch splnil vysoká očekávání, která uživatelé stabilního vydání předpokládají, byly použity dodatečné způsoby zajištění kvality jako například automatické testování instalací a aktualizací všech balíků v archivu.

Celkově je podporováno deset architektur: 64 bitové PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), 32 bitové PC / Intel IA-32 (i386), 64 bitové little-endian Motorola/IBM PowerPC (ppc64el), 64 bitové IBM S/390 (s390x), ARM (armel resp. armhf pro starší resp. novější 32 bitový hardware a arm64 pro 64 bitovou architekturu AArch64) a MIPS, kde kromě dvou 32 bitových architektur mips (big-endian) a mipsel (little-endian) přibyla podpora pro 64 bitový little-endian hardware (mips64el). Podpora pro 32 bitové Motorola/IBM PowerPC (powerpc) byla ze Stretche odstraněna.

Chcete Debian vyzkoušet?

Chcete-li Debian 9 Stretch vyzkoušet jednoduše bez nutnosti cokoliv instalovat, můžete využít některý z živých (live) obrazů, který zavede celý operační systém do operační paměti počítače, kde si ho můžete vyzkoušet bez obav z rozbití stávajícího systému. Jestliže se vám bude nový operační systém líbit, máte možnost si ho nainstalovat na disk počítače přímo z živého obrazu. Živé obrazy jsou dostupné pro CD, USB paměti a různé varianty zavádění ze sítě. Zatím jsou tyto obrazy dostupné pouze na architekturách amd64 a i386. Více informací naleznete na stránkách Debianu v části živé obrazy.

Jestliže chcete Debian rovnou nainstalovat, můžete si vybrat z nejrůznějších instalačních médií, jako jsou Blu-ray, DVD, CD, USB paměti, nebo třeba síť. Při instalaci je možné volit z několika desktopových prostředí — GNOME, KDE Plasma Desktop a Aplikace, LXDE nebo Xfce. Debian navíc podporuje vícearchitekturní CD a DVD, která umožňují instalaci na různých architekturách z jediného média. Také si třeba můžete vytvořit instalační USB klíčenku (více se dozvíte v instalační příručce). Pro cloudové uživatele Debian nabízí předpřipravené amd64 a arm64 obrazy pro OpenStack.

Debian je nyní možné instalovat v 75 jazycích, z nichž většina funguje jak v textovém, tak v grafickém rozhraní.

Obrazy instalačních médií si můžete již nyní stáhnout přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP (vizte Debian na CD). V brzké době bude Stretch dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Aktualizace Debianu

Přechod na Debian 9 z předchozího vydání (Debian 8 Jessie) je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků apt-get. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a instalační příručku a předejít tak potenciálním problémům. Poznamenejme, že v nadcházejících týdnech se budou poznámky k vydání dále vylepšovat a překládat do dalších jazyků.

O Debianu

Debian je svobodný operační systém vyvíjený tisícovkami dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Vydání nové verze Debianu je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na https://www.debian.org/ nebo zašlete email na adresu <press@debian.org>.