Debian 7 Uzun Vade Desteği'nin ömrünün sona ermesi

01 Haziran 2018

Debian Uzun Vade Desteği (Long Term Support - LTS) Takımı, Debian 7 "Wheezy" sürümüne verilen desteğin sürümün piyasaya çıkış tarihi 4 Mayıs 2013'ten beş yıl sonra, 31 Mayıs 2018 tarihinde sona erdiğini duyurur.

Debian tarafından Debian 7 için daha fazla güvenlik güncellemesi sağlanmayacaktır. Wheezy paketlerinin bir kısmı üçüncü şahıslar tarafından desteklenecektir. Detaylı bilgiyi Uzatılmış LTS sayfasında bulabilirsiniz.

LTS takımı mevcut eski stabil sürüm olan Debian 8 "Jessie"ye geçişi hazırlayacak. LTS takımı, 17 Haziran 2018 tarihinde güvenlik takımından destekleme görevini devralacak.

Debian 8 de piyasaya çıkış tarihinden itibaren 30 Haziran 2020'ye kadar beş yıllık Uzun Vade Desteği alacaktır. Desteklenen mimariler amd64, i386, armel ve armhf'yi içermektedir.

Jessie LTS'nin kullanımı ve Wheezy LTS'nin güncellenmesi hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen LTS/Kullanım sayfasına başvurunuz.

Debian ve LTS takımı, katkıda bulunan bütün kullanıcılara, geliştiricilere ve sponsorlara teşekkür eder. Onların sayesinde bu sürümün hayatının uzaması mümkün olmuş ve bu LTS bir başarı haline gelmiştir.

Eğer Debian LTS'ye bel bağlamakta/itimat etmekteyseniz, lütfen takıma katılmayı, yama ve testler sağlamayı ya da bu çabaları maddi olarak desteklemeyi göz önünde bulundurun.

Debian Hakkında

Debian projesi 1993 yılında Ian Murdock tarafından hakiki bir özgür toplum projesi olarak kurulmuştur. Bu yıldan beri proje genişleyerek en büyük ve en etkili açık kaynak projelerinden biri haline gelmiştir. Dünyanın dört bir yanından binlerce gönüllü Debian yazılımını ortaya çıkarmak ve bakımını yapmak için beraberce çalışmaktadır. 70 dilde mevcut olan ve birçok değişik bilgisayar türünü destekleyen Debian kendisini evrensel işletim sistemi olarak adlandırmaktadır.

Daha Fazla Bilgi

Debian Uzun Vade Desteği hakkında daha fazla bilgi https://wiki.debian.org/LTS/ adresinde bulunabilir.

İrtibat Bilgisi

Daha fazla bilgi için, lütfen Debian web sayfalarını https://www.debian.org/ adresinde ziyaret edin ya da <press@debian.org> adresine eposta yollayın.